Jan Maria Jackowski: Pan minister Macierewicz w naszym środowisku jest dobrze oceniany

Jan Maria Jackowski: Pan minister Macierewicz w naszym środowisku jest dobrze oceniany

Na kilka godzin przed ogłoszeniem zmian w składzie rady ministrów senator Jan Maria Jackowski podkreślił w poranku „Siódma – Dziewiąta”, że zmianie ulegają kierunki działań rządu.

„Zasadnicze kwestie społeczne podnoszone w kampanii zostały zrealizowane. Nastąpił teraz przegląd resortów. Zostały wyciągnięte wnioski” – powiedział senator Jackowski. Zaznaczył, że rząd Mateusza Morawieckiego skupi się teraz przede wszystkim na sprawach gospodarczych.

 Na pytanie, czy rekonstrukcja ma przynieść także wygaszenie emocji społecznych, Jan Maria Jackowski odpowiedział, że nastroje w Polsce są stabilne i na tym polu nie trzeba prowadzić działań uspokajających.

Po zaprzysiężeniu nowego rządu, premier Morawiecki uda się na spotkanie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Poprawa relacji z Brukselą to jedno z ważnych zadań stojących przed nowym premierem. Senator Jackowski, zapowiadając dzisiejsze spotkanie Morawiecki – Juncker zaznaczył, że szef Komisji wykazuje się większym doświadczeniem politycznym od swojego zastępcy Fransa Timmermansa. 

„Widać wyraźnie, że przewodniczący Juncker szuka politycznego rozwiązania konfliktu. Zdaje sobie sprawę, że uruchomienie artykułu 7. (...) jest przede wszystkim ryzykowne dla samej Komisji Europejskiej”.

Jan Maria Jackowski wskazał na problemy, z którymi Unia nie może sobie poradzić, takie jak kryzys bezpieczeństwa, migracja czy Brexit.

Senator PiS przekonywał także, że postępowanie w sprawie praworządności w Polsce nie osłabi polskiej pozycji w negocjacjach dotyczących podziału środków między kraje unijne po 2020 roku. Działania komisji Jackowski nazwał elementem presji psychologicznej, wojny nerwów.

Odnosząc się do pytań o przyszłość Antoniego Macierewicza, senator podkreślił, że środowisku politycznym PiS szef MON jest dobrze oceniany. Zapewnił, że niezależnie od tego, czy Macierewicz zostanie ministrem czy nie, komisja badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej dokończy swoje prace.

„Opinia publiczna będzie zaskoczona ustaleniami komisji” – podkreślił Jan Maria Jackowski.

W południe w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie nowych ministrów.

back to top