Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Powinniśmy umieć wywalczyć sobie rozpoznawalność polskiego wzornictwa

Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: Powinniśmy umieć wywalczyć sobie rozpoznawalność polskiego wzornictwa

Nowe studio poranka „Siódma – Dziewiąta” mieści się w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7. Instytut istnieje od 68 lat. Jego budynki powstały w latach 60 ubiegłego wieku. Z czasem wewnątrz zostały przeprojektowane i dostosowane do współczesnych potrzeb.

„Kiedyś tu były warsztaty, wykonywało się prototypy” – tłumaczyła Bożena Gargas. Chodzi m.in. o elementy motoryzacyjne, czy meble.

„Dziś projektowanie odbywa się w warunkach danego przedsiębiorcy” – dodała prezes.

Instytut był pierwszym podmiotem w Polsce, który zatrudniał projektantów i zajmował się wzornictwem przemysłowym.

Na czym polega wzornictwo przemysłowe, coraz częściej nazywane industrial design?

„Zaprojektowanie funkcji danego produktu. Estetyka jest również funkcją” – powiedziała Bożena Gargas.

„Wzornictwo przemysłowe projektuje, rozwiązuje problem” – wyjaśniła.

Prezes Instytutu mówiła także o bolączkach wdrażania prototypów w PRL. „Wzornictwo przemysłowe PRL było dobre. Inną kwestią jest to, czy zakłady przemysłowe wdrażały projekty. Wielokrotnie to nie były te prototypy, które wyszły z Instytutu” – wyjaśniła prezes.

Zwróciła także uwagę na brak rozpoznawalności polskiego wzornictwa. „W Polsce nie umiemy do tej pory nazwać, co jest naszym wyróżnikiem. Bardzo szkoda” – przyznała Gargas. Dodała, że Instytut od lat walczy, żeby przebić się do gospodarki, zainteresować tematem ministerstwa. Teraz liczy na wsparcie rządu Mateusza Morawieckiego.

Kilka tysięcy produktów zaprojektowanych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego znajduje się w zbiorach w Muzeum Narodowego w Warszawie.

(foto: PAP)

back to top