Piotr Wawrzyk: Każde spotkanie Morawieckiego na szczeblu UE będzie obniżało napięcie

Piotr Wawrzyk: Każde spotkanie Morawieckiego na szczeblu UE będzie obniżało napięcie

„Spotkanie Mateusza Morawieckiego z Jean-Claude Junckerem na pewno nie przyniosło przełomu, ale każde spotkanie będzie obniżało napięcie” – powiedział w poranku „Siódma–Dziewiąta” dr hab. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Szef KE powtórzył argument o przyjęciu przez Polskę Ukraińców. To jest najbardziej znacząca zmiana, której do tej pory nie zauważano w KE w kontekście przyjmowania imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Frans Timmermans podchodzi bardziej ideologicznie do relacji z Polską, natomiast przewodniczący KE z kolei stara się reprezentować poglądy wszystkich państw we wszystkich kwestiach. Nie może reprezentować zdania tylko dużych krajów, tych, którzy chcą przyjęcia imigrantów”.

„Szydło była szanowana za to, że bardzo twardo stawiała polskie postulaty, natomiast znaczący gest wykonał nowy premier, bo udał się na Węgry, a zaraz później na spotkanie z przewodniczącym KE. Z tego co mówił Morawiecki, będziemy przekonywać KE, żeby wycofała się się z tej decyzji. To jest moim zdaniem mało prawdopodobne. Będziemy przekonywali pozostałe 27 krajów, wystarczy, że my przekonamy sześć. KE także będzie jednak przekonywała te kraje”.

Wśród krajów, które mogą poprzeć Polskę w konflikcie z KE Wawrzyk wymienił Węgry, Czech, Wielką Brytanię, Litwę. Jako mało prawdopodobne uznał poparcie Słowacji.

„Wydaje się, że z punktu widzenia UE najważniejsza jest zmiana na stanowisku szefa polskiej dyplomacji” – ocenił zmianę w polskim rządzie z punktu widzenia Brukseli gość Anny Skiepko.

back to top