Nicholas Siekierski: Polska musi tworzyć własną narrację na własny temat

Nicholas Siekierski: Polska musi tworzyć własną narrację na własny temat

„Nie można polegać na tym, że [zagraniczne] gazety będą publikować artykuły polskich polityków czy innych Polaków. Polska musi tworzyć własną narrację na własny temat i to musi dziać się stale” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Nicholas Siekierski z Instytutu Wolności, ekspert ds. amerykańskich. Zauważył, że nie widać w polskiej polityce przemyślanej strategii komunikacyjnej z Zachodem.

„Jestem trochę w szoku, że nie ma codziennych tekstów o Polsce w języku angielskim napisanych przez Polaków. Myślę, że MSZ na to, żeby zatrudnić tłumaczy (…) Moim zdaniem, jeżeli politycy nie będą w stanie sami tego robić, wypowiadać się w języku angielskim – ale tak jak wspomniałem, pan premier już to robi – powinien być angielskojęzyczny rzecznik prasowy rządu, który spotyka się z mediami zachodnimi regularnie, co miesiąc, jeżeli nie częściej” – zwrócił uwagę gość Piotra Otrębskiego.

Podkreślił, że ważnym kanałem komunikacyjnym, także w polityce, są media społecznościowe. „Wiadomo, że Twitter to tylko jedno takie narzędzie, a jest ich wiele. Ale to musi być regularne, codziennie, i Twitter, i Facebook, i teksty przetłumaczone na angielski, i filmiki wrzucane na Youtube”.

Zauważył też, że dużą zaletą premiera Morawieckiego jest znajomość języka angielskiego. „Bardzo mnie cieszy to, że pan premier działa i jest aktywny na Twitterze. Miał właśnie udaną rozmowę z wiceprezydentem USA, Mike Pence kilka dni temu podziękował mu w języku angielskim i też oczywiście rozmawiał z nim po angielsku”.

back to top