Adam Hlebowicz: Ustawa o IPN potwierdza, że trzeba zmienić metodę edukacji, szukać innych środków

Adam Hlebowicz: Ustawa o IPN potwierdza, że trzeba zmienić metodę edukacji, szukać innych środków

„Cała historia związana z ustawą o IPN pokazuje, że nie tylko spóźniliśmy się z różnymi działaniami, ale że trzeba zmienić metody edukacji, musimy inaczej przemawiać, szukać innych środków. Przede wszystkim za mało jest tych wszystkich działań łącznie, skoro się wydarzyły takie zdarzenia” – powiedział w poranku „Siódma–Dziewiąta” Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

„Wielu ludzi w opinii Zachodu czy Bliskiego Wschodu jest przekonane używając pojęcia „polskie obozy śmierci”, że tak było naprawdę i że mówią coś słusznego. To pokazuje, że niewiele zrobiliśmy, żeby tą świadomość pokazać z naszej perspektywy. Po roku 1989 mogliśmy to zrobić, a tego nie zrobiliśmy” – podkreślił gość Marcina Fijołka.

„W całej tej historii najbardziej mi żal tych pokoleń polskich Żydów czy Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy wnieśli tak wiele do naszej wspólnej historii” – zwrócił uwagę Hlebowicz.

„Trzeba będzie coś zmieniać, zmieniać zapisy, szukać innych środków dotarcia do świadomości, ale nie można milczeć” – zakończył dyrektor BEN.

back to top