Ks. Arkadiusz Zawistowski: Chcemy wzmocnić opiekę duchową w szpitalach

Ks. Arkadiusz Zawistowski: Chcemy wzmocnić opiekę duchową w szpitalach

„Chcemy bardziej wzmocnić opiekę duchową, duszpasterską w szpitalach ludzi chorych. To jest bardzo potrzebne. Widzimy, że wszystkie zabiegi medyczne są jak najbardziej potrzebne, ale człowiek chory to nie tylko biologia, ma również ten wymiar duchowy. Opieka duchowa, czyli duchowni i świeccy razem w posłudze dla człowieka chorego. To trzeba coraz bardziej upowszechniać, żeby ta idea się rozwijała w naszym kraju” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy kapelan służby zdrowia. W rozmowie Marcinem Fijołkiem opowiedział o opiece nad chorymi w kontekście Światowego Dnia Chorego, który przypada 11 lutego.

„Światowy Dzień Chorego jest codziennie, a jeden dzień jest szczególnie wyznaczony, aby jeszcze bardziej zwrócić uwagę, dokonać jakiejś refleksji, może jakiegoś rachunku sumienia nad naszą działalnością, nad nasza opieką, nad naszym towarzyszeniem ludziom chorym” – zauważył duszpasterz.

Zaprosił także do włączenia się opiekę nad chorymi.

„Piękną sprawą jest modlitwa za brata czy siostrę chorą, ale także wolontariat. To w Polsce kuleje i trzeba to rozwijać. To jest ta opieka duchowa – wchodzę w jakiś zespół opieki duszpasterskiej gdzieś na terenie szpitala, domu opieki społecznej, hospicjum i chcę się tam zaangażować konkretnie w pomoc człowiekowi choremu. Ale niejednokrotnie to jest najbliższa rodzina i tu trzeba sprawdzić, czy nie mamy kogoś chorego i nie warto jemu poświęcać więcej czasu”.

Wolontariat powoli się rozwija, ale ciągle jest potrzeba zachęcania do uczestnictwa w nim.

„Coś drgnęło na plus, ale jest to ciągle dużym wyzwaniem. Wszyscy poszliśmy jednak w kierunku dorabiania się, rozrywki, a tu trzeba ograniczać siebie, dać czas, pójść w klimat niekoniecznie sprzyjający pozytywnym emocjom, czyli do człowieka chorego” – zauważył ks. Zawistowski.

back to top