Paweł Jaworski: Stowarzyszenie „Głos Bohatera” ma na celu nagranie wspomnień żołnierzy, kombatantów, weteranów II wojny światowej

Paweł Jaworski: Stowarzyszenie „Głos Bohatera” ma na celu nagranie wspomnień żołnierzy, kombatantów, weteranów II wojny światowej

„Stowarzyszenie «Głos Bohatera» to inicjatywa, której celem jest nagranie jak największej liczby wspomnień żołnierzy, kombatantów, weteranów II wojny światowej. Odkryliśmy, że czegoś takiego brakuje, gdy sami zaczęliśmy szukać w pewnym sensie własnej tożsamości” – powiedział w poranku „Siódma–Dziewiąta” Paweł Jaworski ze stowarzyszenia „Głos Bohatera”.

Na pytanie red. Marcina Fijołka o to, czy bohaterowie są chętni do opowiadania swoich losów z czasów II wojny, gość odpowiedział: „Byliśmy zaskoczeni, bo są ogromnie chętni. Przez te lata zapomnienia bardzo garną się do tego, żeby jeszcze cokolwiek opowiedzieć. To są ludzie, którzy nierzadko mają ponad 90 lat, nawet ponad sto. Częściej niż na wywiadach jesteśmy ostatnio na pogrzebach i to jest najsmutniejsze”.

„To opowiadania o tym, jak wyglądała wojna, ale też o tym, jak wyglądało to z jednostkowej perspektywy, z jakimi problemami musieli się mierzyć każdego dnia, co przeżyli, co usłyszeli” – mówił członek stowarzyszenia.

„Staramy się dotrzeć do młodych. Wykorzystujemy te kanały, które są charakterystyczne dla młodzieży, YouTube, Facebook i Instagram” – podkreślił Jaworski.

„Ostatnio słuchaliśmy pani Marianny Krasnodębskiej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” – wymieniał przykładowych nagranych w ostatnim czasie bohaterów Paweł Jaworski.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA