Aleksander Majewski: Na Polskę spadł taki grom, jakby wypowiedziała wojnę ze Stanami Zjednoczonymi lub Izraelem

Aleksander Majewski: Na Polskę spadł taki grom, jakby wypowiedziała wojnę ze Stanami Zjednoczonymi lub Izraelem

„Reakcja w moim odczuciu była zupełnie niewspółmierna do tego, co rzeczywiście było w tej ustawie. Bo o ile możemy rzeczywiście dyskutować, czy definicje zostały dobrze określone, czy terminy były doprecyzowane, czy wreszcie te przepisy są wykonalne – to wszystko są na miłość Boską sprawy techniczne. Tymczasem na Polskę spadł taki grom, jakby co najmniej wypowiedziała wojnę Stanom Zjednoczonym i Izraelowi lub zanegowała istnienie Holocaustu. W tym przypadku trzeba dużo złej woli, żeby obwiniać rządzących i resort sprawiedliwości, tym bardziej, że mały miejsce konsultacje z Izraelem” – powiedział w poranku „Siódma–Dziewiąta” Aleksander Majewski z portalu wPolityce.pl. „Takie radykalne reakcje budziły moje zaskoczenie” – dodał.

„Mówimy o sprawach proceduralnych, technicznych, formalnych, a tymczasem na Polskę spadają gromy. Oczywiście ten spór zrodził kryzys w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Nastąpiła dziwna reakcja na krajowym podwórku. Miałem wrażenie, że niektórzy dziennikarze zaciskali wręcz kciuki, byle tylko Amerykanie w jakiś sposób nam dowalili” –komentował gość Marcina Fijołka.

„Myślę, że ta kampania informacyjna, która nastąpiła po wylaniu się tej fali hejtu na rządzących – można było zrobić krok wyprzedzający jeszcze przed procedowaniem tej ustawy, tym bardziej, że była ku temu świetna okazja, której dostarczył nam nie kto inny jak Donald Trump” – zaznaczał dziennikarz. „Trzeba było cały czas podkreślać, że ta ustawa nie jest pogwałceniem wolności słowa” – uznał.

„Obóz dobrej zmiany ma problem z konsekwentnym przekazem. Ciężko wyłowić jednoznaczną opinię. (…) Widać, że ten przekaz nie jest dobrze kontrolowany” – zauważył redaktor.

Gość odniósł się także do postawy ambasador Anna Azari, która, zdaniem Majewskiego, „postanowiła obrzucić sytuację służącą dialogowi błotem”.

W przeglądzie prasowym gość poruszył temat nadchodzącej niedzieli, która będzie pierwszą niedzielą niehandlową zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca. Majewski odniósł się także do komentarza byłego premiera Jana Olszewskiego dotyczącego ustawy o IPN.

back to top