Rafał Otoka-Frąckiewicz: Musimy promować pozytywne aspekty polskiej historii

Rafał Otoka-Frąckiewicz: Musimy promować pozytywne aspekty polskiej historii

 „Musimy promować pozytywne aspekty polskiej historii” – powiedział Rafał Otoka-Frąckiewicz w poranku „Siódma 9”, wspólnej audycji rozgłośni katolickich.

Publicysta i autor wielu artykułów historycznych zwracał uwagę, że polityka historyczna jest ważną częścią polityki współczesnej. „Nie lubią nas na świecie, bo mają wersję historii, w której Polska jest opisywana źle. (...) Cofnijmy się dalej niż to, co lubimy robić i zastanówmy nad historią I wojny światowej. W historiografii Zachodu kończy się ona wnioskiem, że Polska dokonała rozbioru Niemiec, bo ci utracili Wielkopolskę czy Śląsk. Tak to widzą na Zachodzie” – tłumaczył.

Otoka-Frąckiewicz zaznaczył, że Polsce potrzebna jest bardzo dobrze skoordynowana i spójna polityka historyczna, także zagraniczna. „W przypadku waśni polsko-izraelskich wyszło na wierzch, że nie mamy mediów. Ludzie ze strony Izraela posiłkowali się setkami linków anglojęzycznych, a my? Nie mamy niemal w ogóle materiałów anglojęzycznych. To się dopiero dzieje, powoli się to rodzi. (...) Uciekłbym od ustawy ipeenowskiej, bo to, jak będzie działać, zobaczymy w praniu, ale niedopatrzeniem naszej polityki historycznej jest to, że skupiamy się wyłącznie na wojnach” – ocenił rozmówca Marcina Fijołka.

Publicysta przekonywał, że w miejsce wyłącznie cierpiętniczej opowieści o polskiej historii powinniśmy promować naukę czy rozwój w naszych dziejach. „Nie ma promocji pozytywnej historii Polski. Mamy odkrywców, historyków, naukowców, biologów, fizyków... Są oni składową cywilizacji europejskiej. (...) W kinie amerykańskim jest wszystko: i opowieści wojenne, i te o naukowcach. Musimy się na tym wzorować” – dodał Otoka-Frąckiewicz.

Gość poranka „Siódma 9” podkreślił, że powinniśmy zerwać z pewnym odłamem pedagogiki wstydu. „Boli słabych, mocni pokazują swoje mocne strony. (...) Parę lat temu byłem w Stambule i poznałem tam młodego Turka, który dziwił się, że Polakom każe się wstydzić za własną historię” – zaznaczył.

Całość rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top