Jakub Wiech: Istnieje szansa, że Polska zablokuje projekt Nord Stream 2

Jakub Wiech: Istnieje szansa, że Polska zablokuje projekt Nord Stream 2

„Nord Stream 2 to projekt polityczny, a Niemcy twierdzą, że to projekt biznesowy – to jest bardzo istotna szansa jeśli chodzi o możliwości zablokowania tego projektu, zwłaszcza po zapowiedziach Gazpromu o nierespektowaniu wyroku Trybunału Arbitrażowego. Istnieje szansa, że Polska zablokuje ten projekt. Warto zauważyć, że na forum UE podjęto pracę nad znowelizowaniem tzw. dyrektywy gazowej, która da prawne możliwości do obniżenia rentowności tego połączenia” – powiedział w poranku „Siódma–Dziewiąta” Jakub Wiech, prawnik, dziennikarz portalu Energetyka24.

„Sam Nord Stream 2 ma wielu przeciwników. Ten polityczny wiatr wieje w polskie żagle i to od zaangażowania i sprawności naszego rządu zależeć będzie, czy uda się ten projekt zablokować” – podkreślał gość Marcina Fijołka.

„Jeśli uda się przeforsować narrację przeciwników Polski, to możemy wyjść na kraj w zasadzie totalitarny w oczach zwyczajnych ludzi” – odnosił się do kwestii zarzutu próby zmiany historii prowadzoną w Polsce polityką.

W przeglądzie prasowym gość poruszył temat pierwszej niedzieli bez handlu, o kryzysie wizerunkowym Polski związanym z ustawą o IPN oraz o cłach nałożonych przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

back to top