Marek Grabowski: Jestem przekonany, że każde małżeństwo da się uratować

Marek Grabowski: Jestem przekonany, że każde małżeństwo da się uratować

„Osobiście jestem przekonany, że każde małżeństwo da się uratować, chociaż myślę, że społeczeństwo jeszcze nie dojrzało do aż tak radykalnego myślenia. Nad związkiem małżeńskim po prostu trzeba pracować” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o uruchomionym przez fundację portalu ratujrodzine.pl.

„Tytuł «Ratuj rodzinę» jest mocny, bo i sytuacja jest mocna. Rozpad rodziny to jeden z poważniejszych problemów społecznych, z którymi się borykamy. O ile można zauważyć w ostatnich latach poprawę, jeśli chodzi o wskaźniki bezrobocia czy jeśli chodzi o skrajne ubóstwo dzieci, to niestety wskaźniki rozwodowe są bardzo wysokie i ma to swoje konsekwencje” – tłumaczył prezes.

Jaka jest w Polsce skala rozwodów?

„43 proc. rozpadu małżeństw w miastach, na 1000 mieszkańców 1,8. Skala rozwodów przybliża nas niestety do niechlubnych liderów tej kategorii, chociażby takich jak Belgia”.

Gość poranka zwrócił uwagę na problem, jakim jest brak umiejętności rozmawiania na temat problemów rodzinnych.

„Musimy zacząć o tym rozmawiać, przede wszystkim. Do tej pory rodzina była traktowana jako kwestia prywatna (…) Myślę, że nie mamy przepracowanych mechanizmów, które z jednej strony tworzą profilaktykę rodzinną, a z drugiej strony, gdy już pojawia się problem, które pomagają tym problemom czy konfliktom zaradzić. Niestety idziemy najprostszą drogą doprowadzającą do rozwodu”.

Z pomocą małżonkom przychodzi Fundacja Mamy i Taty wraz ze swoim portalem.

„W tym serwisie możemy zobaczyć, po czym rozpoznać, że mamy problemy w związku. Przede wszystkim możemy znaleźć bazę tysiąca psychologów. Staraliśmy się ją tak przygotować, aby ta odległość do psychologa była nie większa niż 30 km. W największych miastach nie ma problemu ze znalezieniem pomocy, to jednak w mniejszych miejscowościach ten problem jest bardzo istotny”.

back to top