Piotr Kościński: Benedykt Serafin wymazał obronę Grodna ze swojej biografii

Piotr Kościński: Benedykt Serafin wymazał obronę Grodna ze swojej biografii

Dowodzący obroną Grodna w 1939 r. major Benedykt Serafin przez lata był zapomniany. Teraz jego historię rekonstruuje dr Piotr Kościński w książce „Obrońca Grodna. Zapomniany bohater”.

Piotr Kościński tłumaczył, że polska obrona miasta jest w ogóle zapomniana. „W Grodnie nie ma żadnych ulic z nazwami od bohaterów broniących Grodna w 1939, tylko ulice od agresorów”. Kościński dodał, że dzisiejsza Białoruś żyje spadkiem historii komunistycznej.

„To jest skomplikowana historia. Nikt nie wiedział, co się z nim stało” – mówił Piotr Kościński.

Przypomniał, że polscy generałowie, urzędnicy znikali w 1939 r. z Grodna, a ważną rolę odegrali ludzie, po których nie musieliśmy się tego spodziewać. Taką osobą był Serafin, urzędnik wojskowy, który nieoczekiwanie stał się bohaterem.

Benedykt Serafin wymazał jednak obronę Grodna ze swojej biografii. W warunkach powojennej Polski przyznawanie się do walki z Sowietami groziło więzieniem, wywózką na Sybir albo śmiercią.

„Zdecydował się oszczędzić siebie i swoją rodzinę, dlatego wymazał to ze swojego życiorysu” – tłumaczył Kościński.

Autor książki mówił w poranku „Siódma 9”, że brakowało źródeł dotyczących wojennej historii majora Serafina. „Trzeba było szukać dokumentów, które odnalazły się w Wielkiej Brytanii” –wyjaśniał Kościński.

Obrona Grodna 1939 r. trwała od 20 do 22 września.

back to top