Jarosław Wróblewski: Jesteśmy w czasie eksplozji pamięci o polskich bohaterach

Jarosław Wróblewski: Jesteśmy w czasie eksplozji pamięci o polskich bohaterach

„Jesteśmy w czasie, gdzie jest eksplozja pamięci. Proszę zobaczyć, ile osób bierze udział w obchodach Marca. Jest tyle inicjatyw, żeby to uczcić: jest bieg, oddanie hołdu pod pomnikiem (…)” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Jarosław Wróblewski, autor książek z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

„To jest hołd dla tych, którzy ginęli za Polskę. My jako państwo jesteśmy za nich odpowiedzialni. (…) – podkreślał Wróblewski.

„Tam można zobaczyć artefakty, przedmioty wydobyte z Łączki: guziki, szczoteczki do zębów, fragmenty tkanin, medaliki, okulary i to co mnie najbardziej porusza – dwie kule wydobyte z jednej z czaszek” – opowiadał o zbiorach Muzeum Jarosław Wróblewski.

„To są przejmujące miejsca. To jest coś takiego, co porusza. Miejsce, w którym działy się rzeczy straszne. Praca w tym miejscu pokazuje jaki był ogrom tego terroru, tych zbrodni. To było bardzo skomasowane (…) – zwrócił uwagę gość Anny Skiepko.

„Marek Nadolski z Biura Poszukiwań IPN powiedział, że czekamy jeszcze na wydobycie 50 000 Żołnierzy Niezłomnych z dołów śmierci w różnych miejscach kraju, za granicą” – poinformował o działaniach IPN gość poranka.

 

back to top