Piotr Stopka: Prowadzimy działania zmierzające do tego, by uchodźcy byli samowystarczalni

Piotr Stopka: Prowadzimy działania zmierzające do tego, by uchodźcy byli samowystarczalni

 

„Staramy się zapewnić uchodźcom zakup paliwa, piecyków, koców, przekazując środki pieniężne, by mogli przeżyć tą zimę bezpiecznie. Pomagamy opłacić czynsz, jego połowę lub 70%, w zależności od potrzeb rodziny. (…) Staramy się realizować działania, które sprawią, że uchodźcy będą samowystarczalni. (…) Staramy się robić szkolenia zawodowe, by mieli umiejętności zawodowe” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Piotr Stopka, ekspert z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

„Naszym głównym źródłem finansowania jest projekt realizowany przez polskie MSZ «Polska pomoc»” – podkreślił rozmówca Anny Skiepko. Powiedział także, że część finansów pochodzi z darowizn wpłaconych przez Polaków.

„Zima na Bliskim Wschodzie jest dosyć zimna. Liban to są góry, uchodźcy mieszkają często 500-600 metrów n.p.m. (…) Uchodźca, który przybył do Libanu musi poszukać sobie schronienia na własną rękę” – zwrócił uwagę Stopka.

„W momencie jakichkolwiek zmian w Syrii jest większe zainteresowanie [tym konfliktem]. Zainteresowanie ludzi wynika z zainteresowania mediów. 8 lat trwania konfliktu i ciągle mówimy to samo” – zauważył gość poranka zapytany o to, jak teraz jest postrzegany ten konflikt.

 

back to top