Wanda Ekielska: Najlepszym przygotowaniem do porodu jest świadoma decyzja rodziny, gdzie mają rodzić

Wanda Ekielska: Najlepszym przygotowaniem do porodu jest świadoma decyzja rodziny, gdzie mają rodzić

„W naszej szkole rodzenia to przygotowanie do porodu jest także duchowe, czyli rozeznawanie z Panem Bogiem, gdzie mam urodzić i z kim mam rodzić. Uważam, że po to są wspaniałe położne, żeby pomóc rodzicom przy porodzie również w domu. Także [podstawą jest] kierunek świadomej decyzji, świadomego wyboru miejsca i osób, z którymi będziemy rodzić” – powiedziała Wanda Ekielska, która wraz z mężem prowadzi Dom Narodzin Świętej Rodziny. „Najlepszym przygotowaniem do porodu jest świadoma decyzja rodziny, gdzie mają rodzić. W Polsce mamy wolność wyboru, czyli porody pozaszpitalne domowe czy w domu narodzin pozaszpitalnym są legalne, natomiast nie są refundowane” – dodała.

Dom Narodzin prowadzony przez małżeństwo Ekielów proponuje porody domowe, ale z podkreśleniem, że nie każda kobieta może w ten sposób rodzić. Dzięki nowoczesnej diagnostyce możliwe jest wyodrębnienie tzw. grup ryzyka okołoporodowego, czyli wskazania, które kobiety powinny rodzić w szpitalu. Dlatego należy zaakceptować decyzję rodzenia w domu podejmowane przez te kobiety, które należą do tzw. grupy ciąży niskiego ryzyka, czyli u których nie istnieje przewidywalne ryzyko okołoporodowe.

„To jest pierwszy i jedyny samodzielny dom narodzin w Polsce. Jest duże zainteresowanie innych ośrodków, innych miast. Są osoby, które chcą zakładać takie domy. Bardzo ich wspieramy i bardzo popieramy. Na Zachodzie, np. w Niemczech jest działających 150 domów narodzin, nie mówię już o Holandii czy Wielkiej Brytanii. Nasz dom narodzin powstał 5 lat temu. Obchodziliśmy 5 rocznicę poświęcenia, które było w Święto Zwiastowania” – opowiadała.

Dom Narodzin prowadzi szereg działań związanych z naturalnym planowaniem rodziny.

„Od dwóch lat gościnnie przyjmuje u nas dr Piotr Klimas, jeden z pierwszych naprotechnologów w Polsce. Oczywiście służy nie tylko małżeństwom, które mają problem z poczęciem dziecka, ale ma cały asortyment jako ginekolog i położnik. Nasz stosunek [do naprotechnologii] jest bardzo pozytywny. Jest to towarzyszenie rodzinie całej: matce, ojcu, potencjalnemu dziecku, ale też spojrzenie na rodzicielstwo szeroko, w formie takiej duchowej, psychologicznej, też od strony żywienia. Naprotechnologia jest wspaniałą dziedziną. Myślę, że to jest wspaniały dar od Pana Boga” – mówiła Wanda Ekielska.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA