Piotr Trudnowski: Wyjmijmy 20% spraw politycznych z przedmiotu sporu

Piotr Trudnowski: Wyjmijmy 20% spraw politycznych z przedmiotu sporu

„10/04 jest o tym, że działy się rzeczy niewyobrażalne, także po tragedii, jak choćby to, dlaczego nie doszło do szybkiego zbudowania pomnika ofiar. Odstawiwszy emocje i zakręcony spór polityczny, widzimy po czasie, jak to powinno wyglądać” – powiedział Piotr Trudnowski w poranku „Siódma 9”.

 Publicysta Klubu Jagiellońskiego był pytany o wyciszające się emocje wokół sprawy 10/04 i sprawę powagi polskiego państwa w tym zakresie.

„Czy osiem lat po 10/04 nasze państwo jest bardziej profesjonalne, poważne? Obawiam się, że nie, ale chciałbym się mylić. To pytanie o wielkiej wadze, ale pytanie na które polska klasa polityczna nie udzieliła odpowiedzi. Problemy z państwem, koordynacją, z «tupolewizmem» to nie są problemy, które zniknęły z naszego życia publicznego. W niektórych obszarach wręcz się pogłębiły. Moja główna refleksja po 10/04 była taka, że po czymś takim nie można dalej budować państwa z dykty. Była myśl o państwie z prawdziwego zdarzenia, które musi powstać po takiej tragedii” – ocenił.

Gość Marcina Fijołka zaznaczył, że fundamentem problemu jest to, że nie da się rozwiązywać problemów politycznych bez porozumienia z opozycją. „Chodzi choćby o 20% obszarów życia politycznego, nie o ponadpartyjną zgodę we wszystkich sprawach, bo to byłoby nierealne i absurdalne. Chodzi o to, by się kłócić, rywalizować i spierać, ale musimy wyobrazić sobie obszary życia politycznego, które byłyby wyłączane z tego sporu. Choćby po to, by realizując te 20 procent wspólnego pola, móc kłócić się realnie o pozostałe 80%. To wyzwanie podstawowe – po co, koniec końców, wymieniać się władzą co cztery lata, skoro 80% tego, co zapowiedzieliśmy, nie możemy realizować, bo państwo i władza są zbyt słabe?” – zastanawiał się Trudnowski.

Trudnowski mówił też o sprawach wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej oraz odsłonięciu pomnika ofiar 10/04.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA