Tomasz Stefanek: Wybraliśmy moment ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz jako okazję do radosnego świętowania patriotyzmu

Tomasz Stefanek: Wybraliśmy moment ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz jako okazję do radosnego świętowania patriotyzmu

„Myśmy szukali takiego momentu w biografii rotmistrza, który dałby okazję do tego, żeby w radosny sposób świętować nasz patriotyzm, a więc szukaliśmy takiego momentu zwycięskiego, momentu wielkości i mocy rotmistrza. Tym momentem jest brawurowa ucieczka z Auschwitz-Birkenau. W zasadzie cały pobyt i działalność rotmistrza w obozie, ale ta ucieczka w szczególności, to jest ta chwila wielkości Pileckiego, kiedy jemu udaje się najpierw przeniknąć do obozu, przechytrzyć, można nawet powiedzieć bardziej kolokwialnie – wykiwać Niemców: i wchodząc do obozu, i wychodząc z obozu. Oni nie zorientowali się w jego rzeczywistej tożsamości, w charakterze jego działalności w tym obozie. Widać w tym wielki hart ducha” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tomasz Stefanek z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Witolda Pileckiego. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o festiwalu „Pilecki. Po stronie wolności”.

„Chcemy przypomnieć, że działalność rtm. Pileckiego w tym okresie wojennym to jest głos na rzecz wolności, że Polacy w ogóle w XX w. stali po stronie wolności w konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. A dzisiaj, kiedy wszyscy jesteśmy po stronie wolności, bo mamy wolną Polskę i możemy się nią cieszyć, jest to dobra okazja do tego, żeby o tych wszystkich rzeczach przypomnieć, zarówno o tym wymiarze walki o wolność, jak i o różnych fenomenach polskiej wolności w XX w., o tym, jak Polacy w XX w. wolność – wtedy kiedy mogli, w sposób różnorodny, atrakcyjny – zagospodarowywali” – mówił gość poranka.

Festiwal „Pilecki. Po stronie wolności” odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia w Warszawie. Szczegółowy program można znaleźć na stronie ObnT.

back to top
 

Partnerzy

ŻYWA WIARA