Piotr Apel: Jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego w Polsce

Piotr Apel: Jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego w Polsce

„Jestem zwolennikiem radykalnego rozdzielenie władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. (…) Wolałbym zdecydowanie, żeby silną władzę wykonawczą miał prezydent, który będzie realizował ustawy przygotowane przez parlament. (…) Jestem zwolennikiem systemu prezydenckiego w Polsce, podobnego do tego w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezydent byłby jednocześnie szefem rządu” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Piotr Apel, poseł z ugrupowania Kukiz’15.

„Są ugrupowania, jak PO i PiS, które sprawiają wrażenie znudzonych. (…) Dyskusja na temat liczby posłów jest zatem dość ciekawa. (…) Zastanowiłbym się jednak nad systemem wyborczym, by poseł był związany z obywatelem” – proponował Apel.

„Senat powinien być miejscem autentycznej refleksji, (…) trochę na wzór Izby Lordów” – dodał parlamentarzysta.

W rozmowie z red. Anną Skiepko gość omówił także m.in. kwestię obniżeń wynagrodzeń dla posłów i sprawę aresztowania Stanisława Gawłowskiego, a także działalność PFN i ONR.

„Nie cieszę się z tej obniżki, wolałbym, aby kwota wolna od podatku była wyrównana. (…) Byłoby najlepsze, gdyby pensja była uzależniona od tego, jak powodzi się wszystkim Polakom” – komentował pomysł obniżenia pensji dla posłów gość poranka.

„Można by proces posła Gawłowskiego odbyć dużo inaczej. (…) To miało charakter trochę pokazowy. (…) Mam nadzieję, że sąd szybko zajmie się tą sprawą i że zostanie ona zakończona raz na zawsze” – odniósł się do aresztowania posła Platformy Obywatelskiej.

„Polska Fundacja Narodowa posiada olbrzymie pieniądze, które gdzieś są i kontrolą nad nimi nie ma nikt. (…) Niezrozumiałe jest dla mnie powołanie nieskutecznej instytucji z takim budżetem – można popełnić błąd, ale sztuką jest wyjście z tego błędu, ale trwanie w tym błędzie przez ponad dwa lata, to już zakrawa na celowe działania” – ocenił gość Anny Skiepko.

„Jeśli delegalizacja ONR powinna nastąpić, to wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a nie dlatego, że chcą tego politycy” – mówił o działalności tej organizacji, której szeroko komentowany zjazd odbył się niedawno w Stoczni Gdańskiej.

back to top