Krzysztof Wojciechowski: W nowym roczniku „Teologii Politycznej” chcieliśmy pokazać, że idee solidarności i miłosierdzia żyją w rzeczywistości społecznej

Krzysztof Wojciechowski: W nowym roczniku „Teologii Politycznej” chcieliśmy pokazać, że idee solidarności i miłosierdzia żyją w rzeczywistości społecznej

„Nieprzypadkowo zajmujemy się właśnie tymi tematami, ponieważ trochę jak to w jubileuszu, trzeba spojrzeć na rzeczy najważniejsze, a dla nas te pojęcia – solidarność i miłosierdzie – są bardzo ważne. Idziemy za taką intuicją, że to są pojęcia ważne dla wspólnoty politycznej Polaków i od lat w cieniu tych pojęć – można wręcz powiedzieć: idei, epifanii, jak mówi prof. Stawrowski – żyjemy. Te tematy, te idee są ważne dla wielu pokoleń ostatnich lat, szczególnie XX w. i wydaje nam się, że zostały trochę przez Polaków zapomniane, trochę – wręcz bym powiedział – czasem wstydzimy się powagi tych pojęć – albo głębi. Chcieliśmy pokazać, że to jest temat, który żyje, który ma żyć w naszej rzeczywistości społecznej, bo bez tego nie zrozumiemy siebie” – powiedział w poranku „Siódma 9” Krzysztof Wojciechowski z Fundacji św. Mikołaja. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o najnowszym – dziesiątym roczniku „Teologii Politycznej” pt. „Solidarność i miłosierdzie”.

„Jest tam szeroka panorama różnego typu tekstów. Są też teksty czysto historyczne, a przynajmniej bardzo ten aspekt podkreślające, o samej Solidarności jako ruchu (…), są teksty poświęcone miłosierdziu, s. Faustynie, jej życiu” – mówił gość poranka.

Podkreślił, że przesłanie o Bożym miłosierdziu powierzone s. Faustynie było bardzo ważnym wydarzeniem w historii.

„To jest naprawdę niezwykła rzecz, że w XX w., kiedy osiągają apogeum dwie mordercze idee – komunizmu i nazizmu – rosą w siłę, w tym samym, czasie (…) Bóg przekazuje przesłanie bardzo prostej zakonnicy z drugiego chóru (…), która nie wyróżniała się niczym, a stała się powierniczką Bożego słowa, Bożego przesłania i staje z tym przesłaniem pomiędzy tymi dwoma rosnącymi w siłę totalitaryzmami. (…) Bóg mówi jedno do niej: że jest Miłosierdziem. To jest tak ważna prawda, że jest w stanie zrównoważyć te dwie horrendalne idee, które wypaczyły ludzkość i skończyły się terrorem i hekatombą milionów istnień ludzkich”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA