Rafał Kulisiewicz: Raport rtm. Pileckiego powinien być lekturą w szkołach

Rafał Kulisiewicz: Raport rtm. Pileckiego powinien być lekturą w szkołach

„Czymś dobrym by było, gdyby raport rotmistrza, który sporządził z obozu w Auschwitz, był szerzej promowany, był np. lekturą w szkołach lub przynajmniej jego fragmenty, bo to, co on napisał, co napisał pięknym piórem, jest niesamowitym świadectwem tamtych wydarzeń” – mówił w poranku „Siódma 9” Rafał Kulisiewicz, wiceprezes Fundacji Służba Niepodległej. W rozmowie z Piotrem Otrębskim odniósł do obchodów 117 rocznicy urodzin rotmistrza i marszu, który odbył się z tej okazji w niedzielę.

Gość poranka podkreślił, że rtm. Pilecki to osoba bardzo ważna dla Polaków, odznaczająca się niezwykłą odwagą.

„Rtm. Pilecki to człowiek, którego bohaterstwo jest nie do opisania, który dobrowolnie udał się do obozu Auschwitz, do piekła na ziemi, po to, by opisać zło, które się tam dzieje, żeby zdać pierwszy raport o tym, jakie zbrodnie popełniono w obozie na Polakach, Żydach, ludziach wielu narodowości”.

Kulisiewicz zaprosił także na wystawę w bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, którą można oglądać do końca maja.

„Wystawa jest poświęcona kapłanom, którzy działali na rzecz polskiej niepodległości. Mamy w tym roku 100-lecie polskiej niepodległości i warto z tej okazji przypomnieć, że obok takich postaci jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, były też takie postacie jak księża niezłomni, jak kard. Aleksander Kakowski, jak kard. Adam Sapieha i wielu innych. Również wspominamy postać kard. Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II. (…) Wystawa ma przede wszystkim pokazać, że Kościół katolicki stał po stronie niepodległości, że dzieje Polski są nierozerwalnie związane z Kościołem katolickim i dziś, kiedy czasami rola Kościoła jest marginalizowana również w dyskursie historycznym, chcemy podkreślić jego fundamentalne zasługi dla polskiej niepodległości”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA