„Narracja, która jest wokół niepłodności jest narracją bardzo niemedyczną, co utrudnia otrzymywanie pomocy i spojrzenie na pary, które starają się o dziecko jak na pacjentów w chorobie. Narracja jest bardzo oceniająca, zakładająca, że brak dziecka jest wyborem pary. Tymczasem jest inaczej. Co piąta para spotyka na swojej drodze do rodzicielstwa jakieś trudności. Mówienie o niepłodności, ukazanie czym jest, to coś niezbędnego, bo to choroba cywilizacyjna i pozostanie z nami w najbliższym czasie” – powiedziała w poranku Siódma9Anna Wietrzykowska, psycholog i psychoterapeutka, autorka książki „Niewidzialni rodzice. Jak rozmawiać o niepłodności” (Wydawnictwo Filia).
Niepłodność jest trudnym doświadczeniem również dla otoczenia pary, która jej doświadcza. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozmawiać ze sobą w sposób, który nie rani.
„Doświadczenie niepłodności dla wielu systemów rodzinnych jest niszowym doświadczeniem, zazwyczaj jest mało takich historii i były ubierane w tabu. Otoczenie zwykle czeka na dziecko, dopytuje kiedy ono się pojawi, zakłada, że to decyzja pary, albo, że para za mało robi. Stąd rady: wyjedźcie na wakacje, odpuśćcie, a te komunikaty odgradzają. Z kolei para, która nie może mieć dziecka sama nie wie co potrzebuje usłyszeć, co myśleć o tym swoim doświadczeniu. Niepłodność jest bardzo oszukującą chorobą, daje iluzje szybkiego „uzdrowienia”. Dialog na temat niepłodności jest przydatny wszystkim stronom, aby wiedzieć co to za sytuacja i jak się na nią przygotować” – powiedziała psychoterapeutka.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
#AnnaWietrzykowska #NiewidzialniRodzice #Siódma9 #Poranek
fot. Anna Czytowska