„Ta książka powstała, ponieważ nie chciałyśmy przejść obojętnie wobec historii tych rodziców i dzieci. Książka uważnia zarówno rodziców po stracie okołoporodowej, jak i te maleńkie dzieci, które często pojawiły się na świecie na chwilę i są przez ten świat pomijane, zapominane, unieważniane. To też moje doświadczenie pracy z rodzicami w hospicjum perinatalnym, którzy zadają pytanie: czemu nas to spotkało. Jako psycholog mogę im powiedzieć, że jest więcej takich par i że składanie życia po stracie jest możliwe. Marzyłam, aby dać tę książkę rodzicom do ręki i pokazać, że ich historia jest ważna, a to doświadczenie zostanie z nimi do końca życia. Inni radzili sobie ze stratą na różne sposoby, może rodzice zdobędą drogowskaz dla siebie” – powiedziała w rozmowie z Anną Czytowską Magdalena Mikulska, psycholog, pomagająca rodzicom po stracie dzieci, pracująca w hospicjum perinatalnym TuliPani, współautorka książki „Okruszki” (Bratni Zew).

Alina Wojsław, mama Alusia, który był na tym świecie 11 dni, współautorka książki opowiedziała o tytule projektu „Okruszki”.

„Słowo ‘okruszki’ odnosi się do maleńkich dzieci i zawiera w sobie czułość. To też nawiązanie do słów rodziców, którzy mówią, że ich serce roztrzaskało się na tysiące kawałków i muszą poskładać swoją rzeczywistość na nowo. Tytuł nawiązuje także do nieudanych słów pocieszenia wywołujących poczucie, że nasze dzieci są nieważne jak okruchy, które można strzepnąć. A książka opowiada o ‘okruchach’, które są bardzo cenne. Moje ulubione skojarzenie dotyczy wyobrażenia sobie dziecka, które podkrada ciastko, ucieka z nim i chowa się gdzieś w domu. Ja jako rodzic mogę po tych okruszkach stopniowo, powolutku to dziecko znaleźć. To skojarzenie z momentem straty, kiedy dziecko ukrywa się przede mną na jakiś czas, ale po okruchach: miłości, wspomnieniach, dobrych zmianach w sobie, odnajdujemy się z dzieckiem na nowo” – powiedziała Alina Wojsław.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

#Siódma9 #AlinaWojsław #MagdalenaMikulska #Okruszki

fot. Anna Czytowska