„W Polsce mamy to szczęście, że są u nas różne pasma górskie, trudniejsze i łatwiejsze szlaki, możemy więc powiedzieć, że góry są dla każdego. Odnajdziemy w nich coś w kontekście wyzwania, ale możemy się też wybrać, po prostu, na spacer”- powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Gniewomir Knapski, alpinista, autor bloga „Śladami Góromira” oraz książki „Góry dla każdego” (Wydawnictwo Znak).
Książka opisuje trasy we wszystkich górach Polski, od najniższych aż po Tatry. Znajdziemy w niej ciekawostki, praktyczne porady, informacje na temat schronisk oraz interesujących miejsc i związanych z nimi historii.
„Tatry, te najwyższe góry, są wyjątkowe, ale inne pasma również mają wiele do zaoferowania pod względem krajobrazu, kultury i tradycji, na co chciałem zwrócić uwagę. W najbardziej niedocenianym Beskidzie Niskim, odnajdziemy spokój i kontakt z naturą. Wędrując spotkamy się z kulturą Łemków, miejscami, w których kiedyś mieszkali, opuszczone chaty i cerkwie, a nawet drzewa owocowe, które świadczą o tym, ze wcześniej były tam domostwa” – mówił autor książki.
Gdzie znajduje się najładniejsze górskie schronisko? Jak powinniśmy się przygotować do wycieczki w góry? Co to jest Korona Gór Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.