“To był temat, który chyba mnie wybrał. Kiedy poznałem historię jednej z dziewcząt, o których pisałem czyli Marty Obregon zamordowanej przez seryjnego gwałciciela, mocno mnie poruszyła. Na początku myślałem, żeby napisać książkę tylko o niej, ale okazało się, że historii męczennic czystości w samym XX wieku mamy kilkanaście” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Jakub Jałowiczor, dziennikarz, autor książki “Święte nie. Historie sześciu kobiey, które zginęły w obronie swojej godności” (Wydawnictwo Esprit).

Marta Obregon, Santa Scorese, Veronica Antal, Benigna Cardoso Da Silva, Anna Kolesarova i Karolina Kózkówna – młode kobiety mieszkające w różnych zakątkach Europy i świata nie były tylko ofiarami ataku na tle seksualnym. Łaczy je męczeńska nić.

“To nie są tylko ofiary napaści, to męczennice, które wybrały walkę z napastnikami do końca. Nie tylko w odruchu, który jest naturalny, ale w imię miłości do Boga. Miały wybór, mogły ratować życie ulegając napastnikowi, jednak tego nie zrobiły i do końca stawiały opór” – mówił Jakub Jałowiczor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.