“Jeżeli chcemy mieć cyfrową edukację i cyfrowe społeczeństwo, to bez sprzętu nie jest to możliwe. Czwarta klasa to moment, kiedy laptopy zaczynają się realnie przydawać w systemie edukacji. Wchodzą przedmioty, które w podstawie programowej mają wykorzystanie narzędzi informatycznych – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Minister odniósł się też do zarzutów opozycji krytykujących rządowy program przekazywania laptopów uczniom klas 4-tych szkół podstawowych od nowego roku szkolnego.

“Przyzwyczailiśmy się do krytyki każdego pomysłu. Należy słuchać tego, co mówia eksperci. W ostatnich latach w Polsce w każdym obszarze cyfryzacji jest duży postęp. Kiedy realizowano prpgram “Laboratoria przyszłości” też były głosy krytyki, że to niepotrzebne. Później okazało się, że ten sprzęt bardzo dobrze służy młodym ludziom. Są rodzice, którzy wcześniej zapewnią dziecku taki sprzęt. Sytuacja, w której dziecko ma do wyłącznej dyspozycji swój komputer, to nie jest częstą sytuacją w polskich domach. Chodzi też o to, aby wszystkie komputery miały podobną specyfikację techniczną. Szkoła państwowa powinna być szkołą równych szans i uczniowie powinni zaczynać z tego samego pułapu” – powiedział minister Cieszyński.

Część rozmowy poświęcona była elektronicznym dokumentom tożsamości i możliwości zastapienia nimi tradycyjnych form.

“Tradycyjne dokumenty dla wielu osób będą preferowanym nośnikiem tożsamości. Nie widzę powodu, dla którego cyfryzacja miałaby oznaczać eliminowanie tradycyjnych dokumentów. Najwygodniej i najlepiej jest wtedy, kiedy są obydwie możliwości. Szczególnie, że dzieki wdrożonej przed kilkoma laty warstwie elektronicznej dowód osobisty może być najbezpieczneijszym, najłatwiejszym sposobem na to, żeby zasilić telefon komórkowy swoją tożsamością” – mówił w rozmowie z Anną Czytowską Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.