„Saga jest bardzo mocno inspirowana historiami mojej rodziny, wysłuchiwanymi w dzieciństwie od babci, prababci. To nie są wielkie postaci historyczne, ale uznałam, że dam w książce miejsce prawdziwym ludziom, którzy przeżyli wojnę na Zamojszczyźnie. Wojna w każdym regionie Polski wyglądała inaczej” – powiedziała w poranku Siódma9 Kasia Bulicz-Kasprzak, autorka książki „Puste wygony” będącej kolejna częścią „Sagi wiejskiej” (Prószyński i S-ka).

Książka jest wielowątkowa, zaczyna się w 1939 roku wraz z wybuchem wojny. Będzie to dla bohaterów czas próby.

„Mówi się, ze człowiek jest sumą wszystkich swoich przeżyć. W przypadku narodów, podobnie jak ludzi, historia je kształtuje, ich mentalność. Znajomość historii to znajomość i możliwość wnioskowania jak będziemy się w pewnych sytuacjach zachowywać. Jeśli nie nauczymy się historii, będziemy ją powtarzać. Jeśli spojrzymy na historie świata, to mamy takie momenty, które są powtórzeniem czegoś, co już było, a wynika to z tego, że pewnej lekcji z historii nie odrobiliśmy” – mówiła pisarka.

Czy wojna zmieniła bohaterów książki? Czym było Powstanie Zamojskie? Jak wojna wpływała na rodziny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.