„Okazji do usłyszenia o kryzysie, zamiarach, o dramatach, które się rozgrywają w sercu człowieka jest bardzo wiele. Duchowni są często na pierwszej linii pomocy”- powiedział w rozmowie z Anną Czytowską ks. Tomasz Trzaska, ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Gość poranka Siódma9, wraz z twórcami projektu „Zycie warte jest rozmowy” organizuje szkolenia i spotkania dla księży, szkół, wychowawców, dotyczące wspierania osób w kryzysie samobójczym.

„Przekonywanie i organizowanie tych spotkań wymaga pewnej decyzji. Zapraszamy do tego, żeby korzystać z naszej pomocy, przeszkolimy, udzielimy wiedzy, będziemy wspierać w dalszej pracy. Nie tylko środowisko duchownych ma pewien problem. Jako społeczeństwo boimy się tego tematu, istnieje obawa, że kiedy zaczniemy o tym mówić, to wzmocnimy te zachowania. To jest nieuzasadniona obawa. Mam sygnały, że dyrektorzy szkół boją się zapraszać specjalistów z tej dziedziny, żeby nie poszła fama, że w tej szkole pewnie maja problemy z samobójstwami” – mówił ks. Tomasz Trzaska

Jak wspierać rodziny osób, które odebrały sobie życie? Czy zmieniło się podejście Kościoła do samobójców? Czy korzystanie z pomocy psychologia i wiara stoją w opozycji do siebie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.