“Czasami niektóre filmy, które nie są obiektywnie najlepsze, poruszają. Brak na tej liście niektórych filmów, które chciałbym, żeby się znalazły. Takim najwazniejszym jest dla mnie “Till” z wybitną rolą Danielle Deadwyler. To duże zaskoczenie, że ta aktorka nie została nominowana. Takiego filmu o macierzyństwie, stracie, żałobie i rasizmie amerykańskim w latach 50-tych dawno nie widziałem. Szkoda, że “Till” został absplutnie pominięty w nominacjach oscarowych”- powiedział w Poranku Siódma9 Łukasz Adamski, krytyk filmowy i publicysta.

Anna Czytowska pytała o najlepsze filmy minionego roku, które maja szanse na zdobycie amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej.

“Mój ranking filmów 2022 roku wygrało “EO” Jerzego Skolimowskiego. Gdyby w zeszłym roku premierę w Polsce miały “Duchy Inisherin” to możliwe, że “EO” byłoby na drugim miejscu. Jestem absolutnie zachwycony “Duchami Inisherin”, to film wybitny. Martin McDonagh jest w Polsce bardzo lubiany jako dramaturg, jego sztuki osiagały duży sukces. Mam nadzieję, że to film, który Oscara zdobędzie, rozbije bank oscarowy i dwa osiołki – ten z “Duchów” i ten od Skolimowskiego wyjda razem na scenę” – mowił Łukasz Adamski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.