“To jest opowieść głównie o ludziach. Z tych wszystkich tematów, które poruszyliśmy w książce, najbardziej interesowali mnie moi rozmówcy. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że robi się ciekawie, kiedy wsłuchujemy sie w ludzi, którzy mieszkają na miejscu, zdobywają tam wiedzę i są cali przesiąknięci atmosferą Tatr” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Maciej Kozłowski, autor książki “Projekt Tatry” (Wydawnictwo Znak).

Współautorem książki jest dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, który nie lubi hasła o “zadeptywaniu Tatr” przez turystów.

“Próbujemy rozbić ten negatywny stereotyp. Wiekszośc komunikatów w wakacje dotyczy właśnie “zadeptywania Tatr”. Musimy sobie też uświadomić, że nie ma ochrony przyrody bez ludzi. Nie da się stworzyć parku, który jest poświęcony wyłącznie ochronie przyrody, do którego się nie wpuszcza ludzi. Przyczyna jest prosta: jeśli nie widzimy tej przyrody, nie wiemy jak ona funkcjonuje, trudno nam sobie wyobrazić jak jest istotna w naszym życiu. Badania prowadzone w Szwecji pokazują, jak istotna jest obecność czlowieka dla ochrony przyrody” – powiedział Maciej Kozłowski.

Dawniej parki narodowe kojarzyły się głównie z zakazami, wokół ich powstawania bylo wiele negatywnych emocji. Obecnie parki sę szansą na rozwój okolicy, co wyraźnie pokazuje przykład Zakopanego.

“Są ludzie, którzy zwracaja uwagę, że Podhalanie mocno skomercjalizowali usługi turystyczne. Pytam: czy to jest taki wielki problem? Jest wiele regionów, które nie poradziły sobie z transformacją ustrojową i do tej pory borykaja się z nieumiejętnością odnalezienia się w przestrzeni gospodarzczej. Górale świetnie sobie z tą rzeczywistością poradzili. Przy tych wszystkich mankamentach związanych z banerami czy przaśnością usług turystycznych, uważam, że to jest jednak powód do radości. I powinniśmy to pokazywac jako przykład, gdy chcemy tworzyć kolejne parki. Tłem tej ksiązki jest pokazanie, że park może być zjawiskiem wielowymiarowym i wokół tego mozna zbudować całe życie społeczno-gospodarcze zgrane z ochroną przyrody” – powiedział gość Poranka Siódma9.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.