“Samotność strategiczna Polski oznacza konieczność samodzielnej oceny sytuacji. Wojna na wschodzie, o tej skali i poprzedzające ultimatum Putina, którego istotą była zmiana statusu geostrategicznego Europy Środkowej, nakazują samodzielność i dokonanie oceny położenia, w którym znajduje się Polska, naszych interesów, zagrożen, sojuszników, możliwości i celów. To fundament każdej rozsądnej polityki. Potem powinniśmy komunikować sojusznikom nasze postrzeganie rzeczywistości i tak starać sie wpłynąć na ich politykę, żeby układ sojuszniczy, w którym funkcjonujemy, służył do osiągania tych celów” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowska Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, autor książki “Samotność strategiczna Polski” (Zona Zero).

Zdaniem autora książki powinnismy pamiętać o tym, że interesy nasze i naszych sojuszników mogą się różnić.

“Nie ma sojuszu, w którym wszystkie interesy są tożsame. Tak samo jest w NATO. Doktryna potwierdzona podczas szczytu w Madrycie, mówiąca o odpowiadaniu na wszystkie możliwe zagrożenia, ilustruje tę prawidłowość. Państwa w różnych częściach świata mają inne interesy strategiczne i postrzeganie rzeczywistości. Hiszpania, Włochy i Francja są skierowane w kierunku basenu Morza Śródziemnego, zupełnie inaczej niż Bałtowie czy państwa skandynawskie. Wymaga to pogłebionej refleksji strategicznej, bo sytuacja bardzo szybko sie zmienia” – powiedział Marek Budzisz.

Jakie są amerykańskie cele podczas agresji Rosji na Ukrainę? Czy Europa jest w stanie działać w przypadku intensywnego konfliktu zbrojnego?

Zapraszamy do wysłuchania calej rozmowy.