„Batman jest mitem pozwalającym nam oswoić się z traumą i zaakceptować to, czego nie możemy zmienić, żeby polepszać świat wokół nas. Wydaje mi się to niezwykle motywujące i inspirujące. Sama ta postać jest niezwykle złożona, można ją rozpatrywać zarówno pod względem pozytywnych, jak i negatywnych cech. Batman potrafi być paranoikiem, o czym będziemy mogli się przekonać za miesiąc czytając „Wieżę Babel”. Cnota Batmana, żeby być przygotowanym na wszystko, może być dla niego niekorzystna. Ten komiks mówi coś bardzo ważnego o pracy zespołowej, jest też metaforą relacji międzyludzkich i międzynarodowych” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Michał Chudoliński, krytyk komiksowy i literacki, autor książki „Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej” (Universitas).

W książce przeczytamy jak Batman, postać stworzona w 1939r., zmieniał się w zależności od kontekstu społeczno-politycznego, w którym działali twórcy.
„Warto przypomnieć lata 50-te, kiedy z powodu krucjaty psychiatry dra Fredrica Werthama o mało nie uśmiercono rynku komiksowego. Z napisanej przez niego książki wynikało, że młody człowiek będzie skłonny zażywać narkotyki i popełniać przestępstwa po przeczytaniu komiksów, które degenerują młodych czytelników. Ta książka miała taki wpływ na Batmana, że poddano go infantylizacji, co miało rezultat w kultowym serialu lat 60-tych z Adamem Westem” – powiedział autor książki.

Co symbolizuje miasto Gotham? Czy Batman zawsze miał w sobie wewnętrzny mrok? Co nam mówią o Batmanie jego antagoniści? Czy postaci z komiksów mogą pomagać psychoterapeutom w pracy z pacjentami? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.