„Żyjemy w czasach, gdzie bardzo łatwo jest nam iść w ilość relacji, ale trudno w ich jakość. Media społecznościowe powodują, że z jednej strony niektóre relacje możemy utrzymywać łatwiej, z drugiej strony wiele z nich staje się płytkimi, zdystansowanymi. W kulturze w jakiej żyjemy pojawiają się wzorce tego jak powinniśmy funkcjonować i żyć. Jeśli wydaje nam się, że ich nie spełniamy, może to powodować mniejszą akceptację siebie i przez to trudniejsze wchodzenie w relacje z ludźmi” – powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Mirosław Brejwo, psycholog, twórca podcastu „Psychologia, którą warto znać”, autor książki „Oswoić samotność. Od poczucia pustki do akceptacji i bliskości” (Wydawnictwo Znak).

A rozmowie poruszono m.in. temat wpływu kultury na poczucie osamotnienia, samotności osób pozostających w związkach uczuciowych oraz wyzwań, które rodzi samotność.Mirosław Brejwo był pytany także o to, czy można być skazanym na samotność.

„To sugeruje, że nie mamy żadnej kontroli i wpływu na sytuację. Staram się pokazać w książce, że zwykle mamy wpływ na to, jak będziemy sobie z samotnością radzić. Nikt nie musi być skazany na samotność, chociaż nie zawsze jest łatwo i radzenie sobie z samotnością wymaga dużej ilości pracy oraz podejmowania wyzwań. Tym, co przyczynia się do myśli o byciu skazanym na samotność jest założenie, że albo czuję się samotny albo nie. A więc zero-jedynkowe myślenie. Jeżeli podejdziemy do tego inaczej, próbując ocenić poczucie samotności na skali od 0 do 100, może się okazać , że oceniamy je na 80%. To dużo, ale daje pole manewru i skłania do zastanowienia co możemy zrobić w najbliższym czasie, żeby ten poziom samotności spadł może nie do 0, ale do 75. To spory krok, który daje poczucie minimalnej kontroli nad sytuacją” – powiedział gość Poranka Siódma9.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

#Siódma9 #MirosławBrejwo #książka

fot. Anna Czytowska