Otwórz player w nowym oknie

Wakacyjne rekolekcje z bp Adrianem Galbasem SAC

Wakacyjne rekolekcje z bp Adrianem Galbasem SAC

Rozpoczynamy rekolekcje wakacyjne z biskupem Adrianem Galbasem SAC. To nie tylko czas fizycznego odpoczynku, ale też duchowej regeneracji. Chcemy czerpać ze Słowa, które skierowane jest właśnie do mnie.

„A Wy – za kogo mnie uważacie?” – to nawiązanie do pytania Jezusa, które postawił swoim uczniom. Przez najbliższe 7 odcinków będziemy próbowali nie tylko zadać sobie pytania, ale znaleźć na nie właściwą odpowiedź. Szukanie Pana Boga rozpoczyna się od uświadomienia sobie potrzeby Jego obecności w naszym życiu. Ten pierwszy etap otwiera nam Drogi, pozwala w wolności decydować o własnym życiu – czy rozpoznajemy głos Boga i za nim pójdziemy?

Sceneria Wielkich Jezior Mazurskich zwraca nam uwagę na ich wakacyjny charakter – to właśnie w chwili zatrzymania, odpoczynku znajdujemy czas na zadanie sobie najważniejszych pytań. Bardzo wymownym będzie tu szum wiatru, „Strefa Ciszy”, wypłynięcie na głębokie wody – podejmujemy trud poznania własnej tożsamości.

Zapraszamy Cię – niezależnie od płci, wieku, miejsca zamieszkania czy wykształcenia – do wspólnej wędrówki w nieznane. Ta niewiadoma to nasza droga – dla każdego inna, indywidualna, osobista – ale prowadzi do wspólnego celu: świętości.

Organizatorem Rekolekcji jest Pallotyńskie Radio Pallotti.FM, Sekretariat ds. Apostolstwa Prowincji Chrystusa Króla i Fundacja Misyjna Salvatti.pl

Patronat nad rekolekcjami objęli: Telewizja Pallotti.TV, Telewizja Polska, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Martyria – czasopismo Diecezji Ełckiej, Portal W Zasięgu.pl, Misyjne.pl, Stacja 7, Apostoł – Pallotyńskie Centrum Młodzieży, Radio Warszawa, Radio Nadzieja, Radio Rodzina - Wrocław, Radio Doxa, Siódma 9 – Poranek Rozgłośni Katolickich, Radio Jasna Góra, Radio Głos – Pelplin, Radio Fiat, Radio Pallotti.FM

Emisja odcinków będzie dostępna na kanale YouTube Telewizji Pallotti TV, na Facebooku Pallotti.FM oraz na stronie www.pallotti.fm

Emisja odcinków:
27 lipca – Świadomość
3 sierpnia – Droga
10 sierpnia – Wolność
17 sierpnia – Decyzja
24 sierpnia – Pewność
31 sierpnia – Kryzys
7 września - Wspólnota

 

O. Adam Szustak – „Ballady i romanse”

O. Adam Szustak – „Ballady i romanse”

Czy jest przepis na miłość? Co zrobić, by miłość zakwitła w naszym życiu? Czy istnieje miłość „na zabój”, na zawsze? Gdzie jej szukać? Jak wejść w związek tak, żeby on miał sens? Jak pielęgnować miłość?

„Ballady i romanse” powstały z myślą o osobach, które pragną „po bożemu” tworzyć swoje najważniejsze ludzkie relacje: chcą znaleźć miłość swego życia lub sprawić, by miłość, w której już trwają – jeszcze lepiej i piękniej się rozwijała. Książka uświadamia, że budowanie związku to długi i wielowymiarowy proces, ale mogą mu towarzyszyć „absolutnie niewiarygodne rzeczy”.

W „Balladach i romansach” o. Adam Szustak bierze pod lupę podstawowe pojęcia dotyczące miłości i przygląda się jej fazom, od etapu „singla” i szukania miłości, po etap wejścia w miłość “na serio”, przypieczętowany przysięgą małżeńską. Podpowiada, jak mądrze skorzystać z czasu randkowania i narzeczeństwa, by zbudować bliską, zdrową i fascynującą relację na całe życie.

Autor podejmuje kwestię mieszkania razem przed ślubem, związków na odległość czy radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wiele uwagi poświęca celebrowaniu wspólnych chwil i dbaniu o czas tylko dla dwojga. Na konkretnych przykładach pokazuje, jak ważna jest umiejętność konstruktywnej rozmowy, słuchania się nawzajem i szukania kompromisów.

Książka zawiera rozdział poświęcony przygotowaniom ślubnym, z sugestiami, czego nie przeoczyć w tym dniu i jak sprawić, by ceremonia miała wyjątkowy przebieg, w czym pomocny jest dodatek w postaci antologii tekstów ślubnej Liturgii Słowa.

Bonusem jest rozdział ze sprawdzonymi radami, jak zatroszczyć się o związek w trakcie każdej z czterech pór miłości, które mogą występować naprzemiennie na różnych etapach życia.

O. Adam Szustak - „Wujek Dobra Rada” - zachęca Czytelnika do zwracania się z sercowymi dylematami wprost do Boga. Książka zawiera liczne przykłady takich „konsultacji z Panem Bogiem”, uczy na przykładach, jak korzystając z Pisma Świętego szukać odpowiedzi na różne pytania z życia wzięte.

„Ballady i romanse”, choć zawierają bogato okraszony wskazówkami przegląd stereotypów, mechanizmów i zasad, przydatnych w pracy nad związkiem, to jednak nie aspirują do bycia kompleksowym katolickim podręcznikiem dla par. Jak mówi sam autor: „Nie traktujcie tej książki jak katolickiego podręcznika do budowania związków. Miłości mamy się uczyć nie od świata, w którym żyjemy, ale od Pana Boga”.

Patronat medialny: Radio Warszawa, Poranek Rozgłośni Katolickich Siódma.9, miesięcznik “W drodze”, portal Dominikanie.pl.

Partnerzy: Stowarzyszenie Lednica2000, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Stowarzyszenie Alpha Polska.

LINK do filmiku promocyjnego: https://www.youtube.com/watch?v=l8DrDbuAlt0&feature=youtu.be

Dla kogo „Ballady i romanse”?
• Dla singli
• Dla zaczynających związek
• Dla tych, co „chodzą” już dłużej
• Dla narzeczonych
• Dla przygotowujących się do ślubu
• Dla małżonków nadrabiających zaległości :)

Z okładki:
Książka ta jest przede wszystkim wezwaniem do ciężkiej pracy, a nie romantyczną historią ze szczęśliwym zakończeniem.
Miłość to nie przeznaczenie. Ona nie robi się sama, ale wymaga ogromnego wysiłku i ciężkiej pracy. Jeśli oczekujemy, że miłość przyjdzie znienacka, ogarnie nas całych, a związek sam się zbuduje, to nie mamy pojęcia, czym ona naprawdę jest.
Ballady i romanse to swego rodzaju instruktaż podpowiadający, jak budować związek, jak go zacząć, jak się w nim odnaleźć, co w nim robić, a czego unikać, jak podchodzić do pewnych spraw, o czym nie zapominać.

Od Ojca Adama:
„Nie traktujcie tej książki jak katolickiego podręcznika do budowania związków. Miłości mamy się uczyć nie od świata, w którym żyjemy, ale od Pana Boga. On, gdy przedstawił się kiedyś Mojżeszowi, powiedział, że Jego imię to „Jestem” (por. Wj 3,14). Miłość to obecność, zwykła, prosta, codzienna obecność, której to miłości może doświadczyć każdy, kto odważy się tak kochać drugiego człowieka”.

„Ursula de Jesus – cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru” – nowa książka Tomasza Terlikowskiego

Ursula de Jesus – cierpienia dusz czyśćcowych w relacji XVII-wiecznej mistyczki z Peru

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” – te słowa, jak żadne inne pasują do życia XVII-wiecznej peruwiańskiej mistyczki Urszuli od Jezusa. Przez lata niewolnica, najpierw peruwiańskich arystokratów, potem klasztoru klarysek, po cudownym ocaleniu rozpoczyna głębokie życie mistyczne. Nie może zostać siostrą zakonną, pozostaje więc przez lata służącą, na specjalnych ślubach „dla czarnoskórych”.

Dla Boga nie ma to jednak znaczenia, i to jej objawia wiele prawd o czyśćcu, jej powierza modlitwę za dusze czyśćcowe, i ją wyznacza, by przekazała nam - ludziom XXI wieku - fundamentalne prawdy na temat oczyszczenia. Jej losy stanowią niesamowite wprowadzenie w historię katolicyzmu w Ameryce Łacińskiej, grzechów i wielkości ludzi Kościoła. Urszula przypomina nam wszystkim, że Pan Bóg potrafi wyprowadzić dobro nawet z największego zła. 

Pomoc duszom swoich koleżanek, współpracownic, niewolnic lub posługujących w konwencie św. Klary, stała się jednym z ważniejszych ziemskich zadań Urszuli od Jezusa. Wielokrotnie przychodziły do niej dusze kobiet, z którymi przez lata pracowała, a o których po ich śmierci szybko zapomniano.

Pewnego dnia Urszula zobaczyła przed sobą Marię Bran, niewolnicę, która zmarła czternaście lat wcześniej, a która objawiła jej się w pięknej białej szacie, z naręczem kwiatów i z rozświetlonym obliczem. Dlaczego ta dobra i pobożna kobieta, trafiła do czyśćca? Za życia Maria z upodobaniem trwoniła czas, sypiała zbyt długo i zajmowała się rzeczami dla siebie nieodpowiednimi. Dusza Marii ujawniła Urszuli, że choć zadana jej pokuta będzie trwała jeszcze długo, to jednak jest lekką karą. Zanosiła dziękczynienie Bogu za to, że choć porwano ją w dzieciństwie z Afryki, a potem sprzedano w niewolę, to dzięki tym okolicznościom mogła poznać Chrystusa, przyjąć chrzest i zostać zbawioną.

Dusza innej zakonnicy przyszła prosić Urszulę o modlitwę, o ofiarowanie za nią pięciu dni pokutnych na wzór pięciu ran Chrystusa. Kara owej siostry miała być nieznaczna i lekka, ale jednak realna. Na pytanie, dlaczego tak świątobliwa osoba znajduje się w czyśćcu, usłyszała, że za mało oczyściła się w czasie życia. Urszula uzyskała ważną – także dla nas – lekcję. Zjawy z zaświatów przypominają, że ludzie, pozostający po ziemskiej stronie życiowej pielgrzymki, powinni stale zabiegać o umartwienia - na różne sposoby.

Stale zapominamy o tej prawdzie. Większość z nas tego nie czyni, przesuwając czas oczyszczenia i umartwienia na pobyt w czyśćcu. W miejscu, w którym czas płynie zupełnie inaczej niż na Ziemi a wrażliwość duszy i głód obcowania z Bogiem gwałtownie – a boleśnie – wzrastają.

Fragment książki „Ursula de Jesus”:

(…) Dziennik duchowy Urszuli od samego początku skupiony jest na duszach czyśćcowych. Już pierwsze jego zdania zawierają opis trudnego spotkania z duszą czyśćcową pewnego franciszkanina, który przez wiele dni odwiedzał zakonnicę, prosząc ją o modlitwę. „Kiedy szłam się modlić (…), pojawiał się zakonnik i prosił, by powierzyć jego ducha Bogu. On strasznie cierpiał i prosił, bym w jego intencji ofiarowała Bogu Ojcu przedwiecznemu te chwile, gdy Jezus cierpiał straszliwą mękę swojego ukrzyżowania, trzy godziny konania” – opowiada Ursula de Jesus i wskazuje, że wcześniej i wtedy czasem zadawała sobie pytanie, dlaczego Bóg Ojciec doświadczył swojego Syna tak straszliwą agonią? Dusza franciszkanina odpowiedziała jej, że Bóg sam z siebie nie musiał ofiarowywać takiego cierpienia, a zrobił to jedynie z miłości do człowieka, dla naszego zbawienia. „Nie musiał tego robić, bo jest Bogiem” – podkreślał zakonnik.

Taka miłość, którą francuski teolog prawosławny Paul Evdokimov określa „szaloną miłością Boga”, wymaga jednak radykalnej odpowiedzi. A tej, podkreślał w rozmowie z Urszulą zakonnik, brakuje nie tylko wielu ludziom wierzącym, ale nawet zakonnikom. „Wielu braci i mnichów zachowuje się w czasie modlitwy jak martwe przedmioty, bowiem tylko ich ciała uczestniczą w modlitwach” – opowiadał jej zakonnik i dodawał, że wówczas odmawianie liturgii godzin nie ma przed Bogiem znaczenia. Identycznie jest z Mszą Świętą, którą sprawowali oni lub w której uczestniczyli nieprzygotowani czy świadomie rozproszeni. Za takie przewinienia, i to powinno stanowić dla nas poważne ostrzeżenie, on sam, ale także wielu jego współbraci musiało ponosić srogą karę w czyśćcu. On sam mówił, że jego kara jest niemal równa piekielnej, i błagał donadę o to, by ofiarowała za niego modlitwę i odpusty. Urszula nie miała pewności, co kilkakrotnie w tych pierwszych dziennikowych zapisach podkreśla, czy objawienia te były rzeczywiście prawdziwe, dlatego ofiarowała Bogu wszystkie owoce swojej medytacji i modlitwy, z zastrzeżeniem jednak, że robi to, o ile wizja pochodzi od Boga, a nie od złego ducha. Kilka dni później dusza franciszkanina pojawiła się u niej po raz kolejny, a zakonnik podziękował jej za modlitwę, podkreślił, że przyniosła mu ona ulgę, ale nadal prosił o modlitwę, bowiem wciąż bardzo cierpiał. „Przez dziesięć dni, gdy szłam na modlitwę, on stawał mi przed oczami, ze złożonymi rękoma, cały pochłonięty – od stóp aż do głowy – przez ogień” – wspomina siostra. A jednak mimo takiego stanu, mimo wielkiego cierpienia zakonnik ów zapewniał ją, że to właśnie jest dla niego Bożym miłosierdziem, bowiem Bóg ofiarował mu szansę nawrócenia i pojednania z nim, podczas gdy wielu innych monarchów, polityków, ale także kapłanów trafiło już do piekła.

Dusze kapłanów i zakonników przychodziły do Urszuli nie po to, by wyjaśniać jej zawiłości teologiczne, ale by prosić ją o modlitwę, o wsparcie ich. Tak było, gdy do Urszuli przyszedł późnym wieczorem pewien duchowny zmarły na rok przed spotkaniem, którego imienia zapomniała. Siostra Urszula usłyszała jego wołanie w kaplicy i początkowo myślała, że to kot, ale gdy podeszła bliżej, zobaczyła go jakby żywego. „Wyglądało na to, że odszedł kilka kroków od grobu, a potem wrócił do niego” – wspominała Urszula i dodawała, że dusza owego zakonnika prosiła ją o modlitwę. Wówczas mistyczka postanowiła spytać o wygląd czyśćca i sposób przybycia stamtąd duszy. Odpowiedź uświadamia nam trochę rzeczywistość stanu duszy w czyśćcu. „Gdybym przyszedł takim, jakim naprawdę jestem, umarłabyś ze strachu” – wyjaśnił. Rano, gdy siostra podchodziła do Komunii, jeszcze raz pojawił się, by prosić o przyjęcie jej w jego intencji. Urszula nie tylko to zrobiła, lecz także ofiarowała w jego intencji wszystkie zajęcia, które tego dnia podejmowała. Za tę modlitwę, za jej wsparcie wiele dusz dziękowało jej później, gdy udawały się do nieba albo gdy ich męki zelżały. Pewnego dnia, jak wspomina Urszula, po sjeście na chórze, gdzie się modliła, „pojawiły się u mnie cztery dusze ubrane na biało. Rozpoznałam jedną z nich; to za nią wcześniej się modliłam. Ona głęboko mi podziękowała i powiedziała, że Bóg odpłaci mi za wszystko, co zrobiłam. Niech nasz Pan Jezus Chrystus będzie ze mną we wszystkim, co robię”.

W rozmowach z owymi bezimiennymi zakonnikami uderzyć nas może jeszcze jedna rzecz, która wraca w wielu mistycznych wizjach czyśćca. Otóż tam, choć jest to miejsce, w którym czas nadal istnieje, biegnie on inaczej. Tam, jak wskazuje Urszula na podstawie rozmowy z nim, czas konieczny na odmówienie po tej stronie Wyznania Wiary może trwać wiele lat w czyśćcu. Warto o tym pamiętać także po to, by odpowiednio przeżywać czas powierzony nam po tej stronie. (…)

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY w Warszawie

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
ORGANY ARCHIKATEDRY
w Warszawie (2020 r.)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do czołowych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana.

– Czeka nas wiele wspaniałych koncertów – mówi o wydarzeniu Przemysław Kapituła, prezes fundacji muzyki sakralnej. – Festiwal rozpocznie się 5 lipca koncertem Piotra Wilczyńskiego – wirtuoza, organisty i pedagoga Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Występował na prestiżowych festiwalach organowych i kameralnych w Australii, w wielu krajach Europy oraz Afryki. Artysta zaprezentuje m.in. "Toccatę i fuga F-dur" Jana Sebastiana Bacha oraz kompozycje Nicolasa de Grigny. W kolejnych koncertach usłyszymy wybitnych organistów z Włoch, Niemiec, Andory, Szwajcarii, Hiszpanii i Polski."

"Ograniczenia spowodowane koronawirusem spowodowały, że w tym roku nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (dawniej nagroda Prymasa Polski) „Srebrna Piszczałka” zostanie wręczona 13 września podczas koncertu Stefana Kagla z Niemiec. Nagroda ta co roku była przyznawana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. W tym roku z powodu epidemii wydarzenie nie odbyło się. Dlatego nagroda za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce zostanie wyjątkowo wręczona podczas zbliżającego się festiwalu "Organy Archikatedry". Jej pierwszym laureatem był prof. Stefan Stuligorsz w 2000 r. - zauważa Michał Guzek – rzecznik festiwalu.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również wręcz wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”. Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (P.Kapituła i J.Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadcząca o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie.

Festiwal łączy prezentacje określonego gatunku sztuki z bardzo wysokim odbiorem społecznym. Jest bardzo lubiany przez słuchaczy, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy skutecznie promowana jest twórczość kompozytorów polskich: M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego i G. Freyera. Festiwal „ORGANY ARCHIKATEDRY” jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jest jedną z głównych letnich wizytówek stolicy.


KALENDARZ KONCERTÓW
XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY

05.07 - Piotr Wilczyński (Polska)
12.07 - Przemysław Kapituła (Polska)
19.07 - Piotr Rachoń (Polska)
26.07 - Ignacio Ribas Taléns (Andora, Hiszpania)
02.08 - Donato Giupponi (Włochy)
09.08 - Fabio Ciofini (Włochy)
16.08 - Józef Kotowicz (Polska)
23.08 - Jean - Christophe Geiser (Szwajcaria)
30.08 - Ennio Cominetti (Włochy)
06.09 - Hans Ole Thers (Dania)
13.09 - Stefan Kagl (Niemcy)
20.09 - Andrea Trovato (Włochy)

Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia www.kapitula.org.

Szanowni Państwo, Kochani Słuchacze!
W 2020 roku Miasto Stołeczne Warszawa odmówiło dotacji dla festiwalu (po 26 latach ścisłej współpracy). Jakby tego było mało, pojawił się wirus, który zmusza nas do kosztownych ograniczeń. Dlatego aby utrzymać międzynarodowy charakter i właściwy poziom festiwalu jesteśmy zmuszeni do podniesienia cen wstępu na koncerty festiwalowe. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zrozumienie.
Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tegorocznych koncertach. Będą piękne, atrakcyjne i w pełni bezpieczne.

Z wyrazami szacunku
Przemysław Kapituła
Dyrektor Festiwalu

„Przypowieści piękne brata Jakuba” Zbigniewa Jarka

„Przypowieści piękne brata Jakuba” Zbigniewa Jarka (Wydawnictwo Nowoczesne) – premiera 22 czerwca 

Jerozolima przed narodzeniem Chrystusa. Jakub, syn arcykapłana, opuszcza synagogę, żeby głosić prawdę ludziom na ulicy. Mądrość Bożą przekłada na opowiadane przypowieści. Lektura ta pozwoli Ci głębiej zastanowić się nad sensem własnego istnienia. W bardzo subtelny i przystępny sposób przekazuje uniwersalne prawdy o życiu, o relacjach między ludźmi, a przede wszystkim między człowiekiem a Bogiem, tkwiącym w każdym z nas. To drogowskaz dla tych, którzy poszukują, zapomniany szlak dla tych, którym wydaje się, że znaleźli. Otwórz serce i umysł i daj się zabrać w filozoficzną podróż.

Erzsebet Galgoczy – „Miłość nie zna granic. Życie i cierpienie największej węgierskiej stygmatyczki”

Erzsebet Galgoczy – „Miłość nie zna granic. Życie i cierpienie największej węgierskiej stygmatyczki”

„Miłość nie zna granic” to zapiski węgierskiej katoliczki, która przez 42 lata trwała w doświadczeniu choroby – przyjęła i nosiła na swoim ciele widoczne znaki męki Chrystusa – stygmaty. W niniejszej publikacji zwarte zostały fragmenty pamiętników Erzsebet Galgoczy stanowiące przejaw głębokiego życia duchowego, jej wiersze, jak również świadectwa osób, które spotkały stygmatyczkę. Tytuł został również opatrzony wstępem ks. Prof. Roberta Skrzypczaka.

Erzsebet Galgoczy oddawała siebie za grzechy innych, a jej cierpienie zbliżało ją do Chrystusa. Z Jezusem i Jego Matką łączyła ją niezwykle intymna relacja. Obecnie został rozpoczęty proces beatyfikacyjny tej węgierskiej stygmatyczki.

Doświadczenia Erzsebet Galgoczy będące połączeniem powolnego fizycznego wyniszczania z głęboką, intymną więzią z Chrystusem i Maryją, przerażający ból i duchowa, szlachetna radość – mogą stanowić rodzaj chrześcijańskiego świadectwa na wskroś szokujący. W tej zdumiewającej książce Erzsebet wyprowadza nas na teren wręcz przeklęty, w obszar ludzkiego cierpienia, gdzie wydaje się, że Bóg zbankrutował, by w samym środku osobistego piekła na ziemi ogłosić nam potęgę Zmartwychwstałego, zaświadczyć o tym, że miłość Boga pełnym blaskiem potrafi zajaśnieć w samym sercu ludzkiej kruchości.

W każdym razie czeka czytelnika potężna konfrontacja z treścią tej książki. Nasze poglądy o życiu i jego sensie, nasze lęki i aspiracje, a zwłaszcza gotowe i uporządkowane pojęcia religijne i egzystencjalne zderzą się niewątpliwie z doświadczeniem tej małej Węgierki.

Co Bóg chciał zakomunikować współczesnemu pokoleniu poprzez znak, jakim była historia tej kobiety, żyjącej w trudnych czasach, gdy Węgry zanurzone były najpierw w mroku wojen, a potem w chorej rzeczywistości ateistycznego komunizmu? – ze wstępu ks. Prof. Roberta Skrzypczaka.

„Moje męczarnie miały głębokość morza, ale było w nich również sięgające nieba szczęście” – pisała Erzsebet po 28 latach cierpienia. „Nie ma na ziemi człowieka, z którym chciałabym się zamienić, nawet dzisiaj, gdy w moim ciele nie ma nic zdrowego. Jest mi bardzo dobrze”.

Ilość stron: 272
Wydawnictwo: Fronda

Fulla Horak – „O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi”

Fulla Horak – „O życiu pozagrobowym. Spotkania z duszami czyśćcowymi”

Fulla (Stefania) Horak. Sybiraczka i filozof. Cudem przetrwała sowieckie łagry. Wydobyła się z ciemności niewiary i ateizmu, a za Łaską Bożą stała się mistyczką. Pan Bóg pozwolił jej zajrzeć do Czyśćca i Piekła, rozmawiać ze świętymi i błogosławionymi. Św. Magdalena Zofia Barat przekazała mistyczce wiele pouczeń, jak powinniśmy żyć, aby zasłużyć na wieczne zbawienie. Fulla Horak w swoich duchowych kontaktach uzyskiwała też wskazówki dotyczące konkretnych osób, o których losy zadawała pytania. Dana jej była także wizja przyszłości Polski.

„Czyściec składa się z nieprzeliczonych, a najrozmaitszych kręgów. Krąg Głodu, Lęku, Grozy, Utrapień. Mówiąc o Czyśćcu, pominę udrękę tęsknoty za Bogiem, gdyż tęsknota ta jest zasadniczym stanem pokutującej duszy. Mogłoby się zdawać, że wchodząc w coraz wyższe Kręgi oczyszczania, zbliżając się coraz bardziej do Przedwiecznej Światłości — męka tęsknoty słabnie, wobec nadziei rychłego zaspokojenia. Nie! Pobliże tej Światłości właśnie wzmaga w duszy wytężone, jedyne dążenie do połączenia się z nią — rwie ją ku sobie z niepojętą siłą tak, że w ostatnim Kręgu Czyśćca, gdzie prócz czekania nie ma już innych cierpień, tęsknota za Bogiem dochodzi do najwyższego nasilenia”.

Zmarli mogą objawiać się żywym pomimo, że nie posiadają już fizycznego ciała. Nie podlegają prawom materii, ponieważ znajdują się poza nią. W świecie, w którym przebywają nie liczą się więc prawa fizyki znane na Ziemi. Dusze podlegają tylko Prawom Bożym

i jedynie za zgodą Stwórcy wolno im komunikować się z żyjącymi.

„Dusza, zanim straci w pierwszym Kręgu Czyśćca świadomość całokształtu swego życia, długości czekającej ją kary i jakości wiecznej nagrody, przez cały czas od śmierci do pogrzebu wie, że będzie musiała odpokutować wszystkie winy i odrobić wszystkie zaniedbania. I jakże jest szczęśliwą, że może! Wie już teraz, jak niewspółmiernie lekkim jest najdłuższe i najbardziej przykre nawet życie w porównaniu do jednej choćby chwili spędzonej w Czyśćcu. Z jakąż radością wróciłaby na ziemię, na nędzę, na poniewierkę, na choroby, na poniżenia — i jakby je teraz umiała pożytecznie znosić!”

Gdybyś wiedział, jak wyglądają męki czyśćcowe, uczyniłbyś wszystko, by nigdy do Czyśćca nie trafić!

Gabriel Amorth – „Maryja. Droga do uwolnienia”

Gabriel Amorth – „Maryja. Droga do uwolnienia”

Archanioł Gabriel staje przed Maryją i mówi Jej: „Poczniesz Syna”. Reakcja Maryi – która właśnie została poślubiona młodemu Józefowi i która lada moment, zgodnie ze zwyczajami epoki, ma stać się matką wielodzietnej rodziny – jest, mówiąc delikatnie, zaskakująca: „A właściwie jak się to stanie? Przecież nie znam męża…”. Pytanie Maryi miałoby sens tylko wtedy, gdyby wiedziała, że na zawsze pozostanie Dziewicą. Ale Ona przecież jeszcze tego nie wie… A jednak – pisze Gabriel Amorth – „Zrodzenie Syna było ostatnią rzeczą, której Maryja mogłaby się spodziewać”. Dlaczego? 

Trzydzieści lat później… W Kanie Galilejskiej ma miejsce wesele. Gośćmi są Maryja, Jezus i Jego uczniowie. Nagle Ona mówi do niego: „Nie ma już wina”. Odpowiedź na pierwszy rzut oka jest nadzwyczaj szorstka: „Niewiasto, czego chcesz ode mnie? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Przykra sytuacja… A jednak – pisze Gabriel Amorth – „Ten krótki dialog pozwala nam odkryć nową relację pomiędzy Jezusem i Maryją”. Co więcej, gdy wreszcie nadejdzie Jego godzina, gdy Pan zawiśnie na krzyżu, właśnie wtedy zwróci się do Maryi drugi raz tym samym słowem, wskazując na Apostoła Jana: „Niewiasto, oto syn Twój”. Co łączy radosne wesele w Kanie i tragiczną śmierć Mesjasza?  

1 listopada 1950 roku papież Pius XII ogłasza dogmat o Wniebowzięciu: „Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja (…) została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”. Czy ciało Maryi zostało wzięte do nieba w sensie fizycznym? Jeśli tak, to gdzie jest to niebo? I czy to znaczy, że Maryja nigdy nie umarła? 

Książka Gabriela Amortha „Maryja. Droga do uwolnienia” to wciągająca opowieść o życiu Maryi w 31 rozdziałach (podobnie jak 31 dni liczy maj – miesiąc maryjny). Znajdziecie w niej odpowiedzi na dziesiątki pytań podobnych do tych powyżej. Te kwestie także dzisiaj dla wielu chrześcijan są sporym problemem w ich wierze. Autor konfrontował się z nimi przez ponad 60 lat posługi kapłańskiej i postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat w książce, która okazała się być ostatnią napisaną przez niego przed śmiercią. 

Każdy rozdział zawiera: 
– liczne odniesienia do Starego i Nowego Testamentu;
– teksty z Tradycji i Magisterium Kościoła;  
– sigla czytań liturgicznych do tajemnic z życia Maryi i świąt liturgicznych.  

Gabriele Amorth (1925–2016) – najbardziej znany egzorcysta na świecie, od 1985 r. oficjalny egzorcysta Watykanu, założyciel i przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów. Przeprowadził ponad 50 tys. egzorcyzmów. Autor wielu poczytnych publikacji, w tym Wyznań egzorcysty, które zostały przetłumaczone na 12 języków.

Żywy Różaniec na Jasnej Górze – 5-6 czerwca 2020 r.

ŻYWY RÓŻANIEC NA JASNEJ GÓRZE

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Zapraszamy na VIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę.

Czym jest wspólnota Żywego Różańca?

Żywy Różaniec to niezwykła wspólnota modlitwy i apostolstwa. Mogą do niej dołączyć wszyscy, którzy u boku Maryi chcą przemieniać świat modlitwą. W jaki sposób to się dzieje? Bardzo prosto. Żywy Różaniec tworzą róże/koła różańcowe. W róży znajduje się 20 osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego odmawiania jednej dziesiątki Różańca, rozważając w niej jedną tajemnicę różańcową (zmienianą co miesiąc). Dzięki temu róża codziennie odmawia cały Różaniec.

Codzienną dziesiątkę odmawiamy w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, czyli w intencjach, które wyznacza papież na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata. Założycielką tego dzieła modlitwy jest sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Dziś prawie w każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca, który ma też swoje stowarzyszenie zatwierdzone przez KEP.

Co będzie w programie pielgrzymki?

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Wszystko postawiłem na Maryję. Czuwanie rozpocznie się w piątek 5 czerwca Apelem jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończymy je Eucharystią o godz. 23:00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9:30. Oprócz wspólnej modlitwy będziemy mogli wysłuchać także konferencji ks. Stanisława Gancarka. Nie zabraknie również świadectw o Żywym Różańcu. Spotkanie zakończy uroczysta Msza Święta o godz. 12:00. Podczas pielgrzymki rozpoczniemy także trzeci rok Wielkiej Nowenny Różańcowej. Temat, który w tym rok będziemy rozważać, także na łamach miesięcznika „Różaniec”, to „Żywy Różaniec znakiem jedności z Ojcem Świętym i Kościołem”.

Ci, którzy wypraszają Boże łaski dla świata, są nieocenionym skarbem. Ich wytrwała modlitwa – często niewidoczna, ukryta, zanoszona w cichości serca – jest nie tylko miła Bogu, ale przede wszystkim jest umocnieniem całego Kościoła. Warto do nich dołączyć i modlić się wspólnie, a wspaniałą okazją do tego będzie VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę 5-6 czerwca 2019 r.

Polskie Loretto – Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Członków Rodziny Loretańskiej

Polskie Loretto

Już 9 maja czeka nas wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski. To coroczna Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Członków Rodziny Loretańskiej. W tym roku połączona z jubileuszem 25-lecia miesięcznika „Różaniec”.

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto to miejsce wyjątkowe. Matka Boża czeka tu na każdego pielgrzyma. Nadburzański Park Krajobrazowy, malownicza rzeka Liwiec, zieleń i cisza sprzyjają modlitwie.

Do słynącej łaskami Maryi Loretańskiej każdego roku przybywa Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej, która w 2020 r. odbędzie się w sobotę 9 maja. To już dwunaste spotkanie. Hasłem przewodnim będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Przez Maryję do Jezusa.

Loretto ponad 90 lat temu założył bł. ks. Ignacy Kłopotowski pośrodku Puszczy Kamienieckiej i oddał je pod opiekę Matki Bożej Loretańskiej. Dziś przyjeżdżają tu tysiące pielgrzymów.

25-lecie miesięcznika „Różaniec”

„Różaniec” to pismo formacyjne z ponad stuletnią tradycją. Założył je bł. ks. Ignacy Kłopotowski w 1909 r. pod tytułem „Kółko Różańcowe”. Przeznaczone było dla wszystkich, którzy u Matki Bożej i w Różańcu szukali ratunku i umocnienia. Pismo to wychodzi nadal pod zmienioną nazwą „Różaniec”. Obecnie wydaje go założone przez bł. ks. Kłopotowskiego Zgromadzenie Sióstr Loretanek. Przesłanie miesięcznika jest takie samo: przybliżać ludzi do Boga przez Maryję. W tym roku „Różaniec” kończy już 25 lat.

Mamy doświadczenie, że „Różaniec” to nie tylko gazeta katolicka, ale „miejsce spotkania” tych, którzy chcą dzielić się swoją wiarą, dlatego wspólne pielgrzymowanie pozwala nie tylko lepiej się poznać, ale także umocnić duchowo.

Rodzina Loretańska

Co to jest Rodzina Loretańska? Najprościej można powiedzieć, że to „Boża Armia” wspierająca Maryję w wypraszaniu łask dla innych. Kto może do niej należeć? Każdy, kto chce być pomocnikiem Matki Bożej Loretańskiej. Siostry loretanki wspierają współpracowników Matki Bożej, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz ofiarę Mszy Świętej sprawowanej co miesiąc. Rodzina Loretańska liczy dziś ok. 4 tys. członków.

Co w programie?

Nasze spotkanie rozpoczniemy o 9:30. Przywitamy Maryję Loretańską śpiewem Godzinek. W programie przewidziana jest także konferencja i modlitwa różańcowa. Mszy Świętej dziękczynnej za 25 lat miesięcznika „Różaniec” będzie przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Nie zabraknie również czasu, by bliżej się poznać i miło spędzić ze sobą czas przy ciepłym posiłku. Po agapie przewidziany jest koncert kapeli folkowej „Góralska Hora”. Pielgrzymkę zakończymy wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00.

Zaproszeni są wszyscy

Choć jest to pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Rodziny Loretańskiej, zaproszeni są na nią wszyscy, zwłaszcza ci, którzy kochają Maryję i którym bliski jest Różaniec, bo Loretto to miejsce, gdzie Bóg działa przez Maryję. Większe grupy zorganizowane prosimy zgłaszać w redakcji miesięcznika „Różaniec”: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 612 93 64. Pomoże to nam w lepszej organizacji wydarzenia, by każdy poczuł się jak w domu.

„Modlitwy zatroskanych o Polskę” – nowa książka Wincentego Łaszewskiego

Modlitwy zatroskanych o Polskę. Drogowskazy. Modlitwy. Lekcje wiary. Akty pokutne.

W swojej najnowszej książce „Modlitwy zatroskanych o Polskę” Wincenty Łaszewski przedstawia wezwania za ojczyznę autorstwa świętych i błogosławionych. Autor poprzez niewielkie, choć reprezentatywne grono polskich świętych, dla których losy ziemskiej ojczyzny były szczególnie ważne, odkrywa przed czytelnikiem bogactwo modlitw za nasz kraj. W książce znalazły się zarówno modlitwy powszechnie znane, jak i mniej popularne teksty litanii, zawierzeń czy też rozważań różańcowych. Ponadto autor przybliża kluczowe dla historii Polski akty ślubowań oraz poświęceń i zawierzeń ojczyzny, które zmieniły bieg dziejów.

Książka zawiera wezwania za ojczyznę:
·         Piotra Skargi,
·         Św. Andrzeja Boboli,
·         Św. Stanisława Papczyńskiego,
·         Św. Jana Pawła II,
·         Św. Siostry Faustyny.

Jeśli potrzebujesz zachęty, umocnienia, światła i rady, sięgnij do DROGOWSKAZÓW. Niech mówi do Ciebie głos, który rodzi w Twoim sercu wiarę i karmi nadzieję - pisze Wincenty Łaszewski.

Jeśli wśród DROGOWSKAZÓW znalazłeś takie, które są dla Ciebie wyjątkowo czytelne i przemawiają z mocą, zaznacz je i powracaj raz po raz właśnie do nich. Zaznacz je. To Twój modlitewnik.

Właściwa część modlitewnika to MODLITWY. Korzystaj z nich codziennie. Może znajdziesz stałą porę modlitwy, na przykład godzinę Apelu Jasnogórskiego. A gdyby tak inni pukali do Nieba w tym samym czasie, co Ty? To byłby początek świadomości narodowej przed Bogiem!

Pamiętaj: to Twój modlitewnik. Odmawiaj kolejno wszystkie modlitwy, nawet te dla Ciebie trudne czy niezrozumiałe, czyniąc z nich dodatkowo akt pokuty za Polskę…

W ostatniej części znajdziesz zadane Ci LEKCJE WIARY. To akty zawierzenia i poświęcenia, którymi nasi przodkowie przyzywali przed laty pomocy z Nieba i zobowiązywali się do trwania przy Bogu i nauce Ewangelii. Przypomnij sobie, co ślubowali nasi ojcowie. Odnów to w swoim sercu. Wzbudź w sobie wiarę. Odszukaj akt, który jest dla Ciebie najważniejszy. Wypowiedz go raz jeszcze, prosząc, aby Bóg miał wzgląd na Twój hołd i oddanie, jakie składasz Mu, będąc jednym z przedstawicieli narodu.

Pamiętaj, że gdy modlisz się do Boga jako Polak, zawsze reprezentujesz swój naród. – dodaje autor książki.

Wincenty Łaszewski - doktor teologii, pisarz, tłumacz, badacz w zakresie antropologii mariologicznej. Międzynarodowy autorytet w temacie objawień, w szczególności związanych z fenomenem Fatimy. Specjalista w zakresie analizy teologiczno-antrolologicznej proroctw, pw. dotyczących Polski. Członek Światowego Apostolatu Fatimskiego. Współpracownik ośrodków fatimskich na całym świecie.

Przełomowy raport i konferencja Polskiego Towarzystwa Gospodarczego 29 listopada

Polskie Towarzystwo Gospodarcze 29 listopada w warszawskim Hotelu Bellotto (ul. Senatorska 13/15) organizuje wyjątkową konferencję z udziałem polskich przedsiębiorców. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie raport „Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju” dotyczący barier rozwojowych polskiego przemysłu. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 10:00. Rejestracja dostępna jest pod adresem konferencja.iptg.pl.

Uczestnikami wydarzenia będą m.in. przedstawiciele świata polskiego biznesu, którzy podejmą dyskusję na temat kluczowych problemów polskich przedsiębiorców, w tym kwestii legislacji, funkcjonowania systemu podatkowego czy wspierania eksportu i rozwoju nowoczesnych technologii. Fundamentem i centrum tej dyskusji będzie zaś przedstawiony raport pt. „Globalizacja 4.0. Podmiotowy model rozwoju”. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani przyszłością i rozwojem polskiej gospodarki.

Autorzy raportu powstałego z inicjatywy PTG wskazują na potrzebę stworzenia sprawnego podmiotowego modelu rozwoju, dzięki któremu nasza gospodarka nawiązałaby równą walkę z największymi gospodarkami świata.

„W raporcie PTG nie boi się zadawać trudnych pytań i spoglądać na nasze dotychczasowe doświadczenia krytycznie. Jest to konieczne, jeśli chcemy zdefiniować na nowo kluczowe cele naszego rozwoju” – podkreśla Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Raport wzbogacony o wnioski z konferencji ma zostać następnie przekazany przedstawicielom władz państwowych.

Partnerem Konferencji oraz raportu jest PKO Bank Polski.
Patronat medialny nad konferencją objęły: Poranek Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”, „Sieci”, 300Gospodarka, wGospodarce.pl, „Super Biznes”, Radio Warszawa.

XXII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH 19–21 listopada

XXII TARGI WYDAWCÓW KATOLICKICH
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Collegium Jana Pawła II

W dniach 19 – 21 listopada br. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywać się będą XXII Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Swój udział zapowiedziało 38 oficyn wydawniczych z całej Polski.

W tym roku pragniemy włączyć się w trwający Jubileusz 100-lecia Niepodległości Polski, w 40. Rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w rozpoczynający się Rok Świętego Jana Pawła II, w 450. Rocznicę Unii Lubelskiej oraz w przygotowania do beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Targi są wspaniałą okazją dla wydawnictw do zaprezentowania swojego dorobku wydawniczego, promowania czytelnictwa, spotkania z czytelnikami, a wszystkim zainteresowanym dobrą książką do spotkania z nią w jednym miejscu o szerokim wachlarzu tematyki, edytorstwa i formach (książka tradycyjna, elektroniczna, e-booki).

Patronatem honorowym tegoroczne TARGI objęli:
– Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski
– Prof. dr hab. Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski
– Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
– Ksiądz prof. dr hab. Antoni Dębiński – Rektor Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Uroczyste otwarcie Targów nastąpi w pierwszym dniu ich trwania, we wtorek 19 listopada o godz. 10.00.

Targi będą się odbywały w holu Collegium Jana Pawła II, na parterze, w godz. od 9.00 – 18.00. Wstęp na Targi jest bezpłatny.

XXII Targi, zostaną ubogacone koncertem „SERCE DLA CIEBIE, POLSKO” w wykonaniu Danuty Stankiewicz (śpiew), Mariusza Jaśko (śpiew), Filipa Borowskiego (recytacje). Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Piotra Kubackiego. Koncert przedstawia w pigułce historię Państwa Polskiego poprzez muzykę i słowo. Utwory muzyczne, charakterystyczne dla danego okresu dziejowego tworzącej się państwowości polskiej, przeplatają się z krótką opowieścią o ich powstaniu, a wiersze oraz efekty audiowizualne dopełniają obraz. Wśród utworów wykonywanych przez artystów są np. „Bogurodzica”, „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, a także utwory współczesnych kompozytorów. Dodatkowo podczas koncertu wybrzmią utwory związane ze Świętym Janem Pawłem II.

Koncert odbędzie się drugiego dnia Targów, tj. 20 listopada 2019 r. o godz. 19.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wstęp na koncert jest wolny zarówno dla społeczności studenckiej, jak i ogółu publiczności, społeczności lubelskiej.

Ponadto:

W sposób szczególny zapraszamy 20 listopada (środa) do Sali Collegium Jana Pawła II – sala 1013 – w godz. 9.30-14.00 na Konferencję z okazji 130-lecia urodzin Zofii Kossak pt. Zofia Kossak pisarka z Ziemi Lubelskiej. 

20 listopada w Gmachu Głównym na parterze GG-47 (tzw. stara aula) w godz. 16.00-18.00, spotkanie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem. Proboszczem lubelskiej parafii pw. św. Michała Archanioła; terapeutą uzależnień, wrażliwym na ludzką krzywdę, niepotrafiącym przejść obojętnie wobec cierpienia innych ludzi, choć sam naznaczony cierpieniem, mającym swe korzenie w przeszłości jego rodziny. Terapię dla siebie – ale i dla innych – odnalazł w pisaniu. Szczerym do bólu, bez owijania w bawełnę, autobiograficznym. Pozwalającym zajrzeć za przysłowiową dziurkę od klucza, wciągającym i frapującym. A przede wszystkim uzdrawiającym i oczyszczającym.

Targom będą towarzyszyły wystawy przygotowane przez Stowarzyszenie Civitas Christiana:
– ROK POLSKI Filipa Rybczyńskiego – w połączeniu z w/w konferencją nawiązująca do książki Zofii Kossak; .
– RODZINA BOGIEM SILNA – wystawa przedstawia nauczanie sługi bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego poświęconego rodzinie.
– WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA – wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Przesyłając powyższe informacje serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszych stoisk.

ks. Roman Szpakowski SDB
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

Film „Nieplanowane” – premiera 1 listopada

„Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz «Nieplanowane»...” – ta nieodosobniona opinia najlepiej oddaje wrażenie, jakie na milionach widzów za oceanem wywarł obraz dwójki amerykańskich reżyserów. Dzieło – ze względu na odzew społeczny – określono jako przełomowe, a nawet rewolucyjne! Burza spowodowana próbami ograniczenia dostępu do informacji o nim, a później trudności dystrybucyjne wywołały z kolei debatę o współczesnej cenzurze w mediach społecznościowych i wolności słowa, która otarła się nawet o amerykański Kongres. Niedługo po premierze było jasne, że „Nieplanowane” to coś więcej niż film, to zjawisko kulturowe i społeczne.

Tymczasem film opowiada zaledwie prowincjonalną historię Abby Johnson, która jedyne, czego pragnęła, to pomagać kobietom. Z tym nastawieniem już podczas studiów została wolontariuszką, a potem pracownicą jednej z klinik aborcyjnych potężnej organizacji Planned Parenthood. Głęboko wierząc w prawo kobiet do wyboru, szybko awansowała, by ostatecznie zostać jedną z najmłodszych w kraju dyrektorek korporacyjnego giganta wykonującego seryjne aborcje. Tak było do czasu, aż zobaczyła coś, co zmieniło jej życie na zawsze...

Prawdziwe „tornado”, jakie wywołał film w USA, ogarnęło także wiele innych krajów. Dość powiedzieć, że w Polsce petycję do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go polskim widzom podpisało 224 tys. ludzi!

„Nieplanowane” to obraz absolutnie nadzwyczajny nie tylko ze względu na walory filmowe, ale też na fakt, że jego historia żyje już własnym życiem. Bez względu na światopogląd, trzeba go zobaczyć i przeżyć.

***

„Nieplanowane” opowiada o najbardziej kontrowersyjnym i polaryzującym społeczeństwo temacie naszych czasów i pokazuje kulisy branży aborcyjnej w USA. To najważniejszy film w tym sporze światopoglądowym, także dlatego, że pokazuje dramatyczną przemianę kobiety, która od wewnątrz tworzyła Planned Parenthood. Wobec jej historii nikt nie pozostanie obojętny, bez względu na to, po której stronie barykady się znajduje.

Niesamowicie inspirujący film w duchu pro-life oparty na bestsellerze Abby Johnson. Na podstawie historii niosących tak silny przekaz jak ta coraz więcej Amerykanów uzmysławia sobie, że życie jest święte. Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

Czegoś takiego jeszcze NIGDY nie widziałeś. W połowie filmu po raz pierwszy poczułem, że jeszcze za mojego życia mogę być świadkiem położenia kresu aborcji. Glenn Beck, The Blaze TV, The Glenn Beck Show

Gdybyś miał zobaczyć w tym roku tylko jeden film, zobacz „Nieplanowane”. Ostrzegam – jest drastyczny, bolesny, ale także... inspirujący. abp Joseph Naumann, Archidiecezja Kansas City

PREMIERA: 1 listopada 2019
gatunek: dramat
czas trwania: 110 min

REŻYSERIA: Chuck Konzelman, Cary Solomon
SCENARIUSZ: Chuck Konzelman, Cary Solomon
MUZYKA: Blake Kanicka

Obsada: Ashley Bratcher, Brooks Ryan, Robia Scott, Jared Lotz, Emma Elle Roberts, Robin DeMarco, Robert Thomason, Tina Toner

Dystrybucja w Polsce: Rafael Film, Mikael

„Nocny Złodziej” – nowa książka o. Adama Szustaka

Adam Szustak OP – „Nocny Złodziej”

„Nocny Złodziej” to książka dla tych, którzy przeżywając w swoim życiu ciemność, zaczynają dostrzegać małe światełko. Światełko Złodzieja, który pragnie wtargnąć w ich życie i zabrać wszystko co złe, smutne, dobijające, wszystko co sprawia, że ciężko iść dalej.

Każdy rozdział „Nocnego Złodzieja” dotyka innej przestrzeni wewnętrznej ciemności, jakiegoś obszaru serca, który pogrążył się w mroku. Nie chodzi tu o pogłębianie wiary czy zdobywanie nowej wiedzy o Bogu, lecz wpuszczenie Słowa w te najciemniejsze, wołające o ratunek głębie.

Książka powstała na podstawie rekolekcji internetowych, zrealizowanych przy współpracy z portalem Stacja7. Na końcu każdego rozdziału znalazły się modlitwy, które o. Adam Szustak dopisał po powrocie z pielgrzymki pokutnej do Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Gdy zamazuje się droga, gdy nie widać celu, warto wypatrywać Nocnego Złodzieja, pamiętając, że tuż przed świtem jest najciemniej… wystarczy dotrwać do świtu.


------------------- Od Ojca Adama --------------------------

Jeśli jesteś kimś, kto siedzi w ciemności, w mroku i nieprzeniknionej nocy, to jest to książka właśnie dla Ciebie. Ta książka jest dla tych, którzy czekają na świt.


------------------- Modlitwa z Ojcem Adamem ------------------------

Panie Jezu, który jesteś najlepszym Złodziejem świata, który przychodzi nawet wtedy, gdy jest bardzo ciemno, gdy wszystko jest pozamykane, gdy wydaje się, że nie ma wejścia do domu, w którym jesteśmy. Prosimy Cię, abyś wszedł do naszych serc, abyś wszedł do każdego, kto słucha Twojego słowa, abyś właśnie teraz, w tym momencie włamał się do naszego życia. Niech się tak stanie. Amen.

„Wstańcie, chodźmy!” – XIX Dzień Papieski w Warszawie

„Wstańcie, chodźmy!” – XIX Dzień Papieski w Warszawie

Dzień Papieski jest dniem, w którym pragniemy przypomnieć osobę św. Jana Pawła II. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturalne, które mają na celu upamiętnienie papieża Polaka. Takich wydarzeń nie zabraknie również w Warszawie. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w stolicy są efektem współpracy Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Stypendystów Fundacji.

Wstępem do świętowania Dnia Papieskiego była niedziela świadectw 6 października. Stypendyści odwiedzili podwarszawskie parafie, gdzie włączyli się w obstawę mszy świętych oraz wygłosili świadectwa. Kolejnym z wydarzeń towarzyszących XIX Dniu Papieskiemu jest Happening „Wstańcie, chodźmy!”, który odbędzie się w sobotę, 12 października na placu Zamkowym. W czasie wydarzenia stypendyści zaanimują popularne na obozach Fundacji tańce – belgijkę oraz skrzypka.

Tego samego dnia na Zamku Królewskim odbędzie się Gala Nagród Totus Tuus, zwanych „katolickimi noblami”. Te szczególne wyróżnienia są przyznawane są w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Totus Tuus medialny im. bpa Jana Chrapka”, „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” oraz „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Jak co roku zostanie przyznana także Specjalna Nagroda Totus Tuus. Gala będzie transmitowana w TVP2 o godz. 16.00.

Punktem kulminacyjnym obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie niedziela, 13 października. Oprócz licznych mszy sprawowanych w intencji darczyńców oraz akcji świadectw stypendystów w warszawskich parafiach, przewidziane są dwa miasteczka rodzinne – jedno w parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, drugie przy Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku stypendystom udało się nawiązać współpracę z kołami naukowymi, dzięki czemu można będzie zobaczyć, jak działa drukarka 3D, pobawić się robotem, a także przejechać się gokartem skonstruowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. Zwieńczeniem tego dnia jest koncert, który odbędzie się o godz. 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystąpią tam m.in. Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Darek Malejonek oraz zespół niemaGotu. Transmisję koncertu można będzie zobaczyć w TVP1.

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym obchodom XIX Dnia Papieskiego w Warszawie jest konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje.” Podczas konferencji odbędą się dwa panele: „Chrześcijaństwo jako źródło nadziei współczesnego świata” oraz „Człowiek i rodzina dzisiaj. Wyzwania i nadzieje.” Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji. Ponadto przez cały miesiąc stypendyści uczestniczą w spotkaniach dotyczących św. Jana Pawła II w szkołach i różnych instytucjach.

„Duchowa misja Polski” – nowa książka Wincentego Łaszewskiego

„Duchowa misja Polski” – nowa książka Wincentego Łaszewskiego

Wielki naród – grzeszników. Tyle razy przyszło nam zawieść oczekiwania Nieba ale Opatrzność wciąż pokłada w nas swoje nadzieje. Dlaczego właśnie my? Jaka jest nasza misja? Dlaczego pan Bóg wysyła do nas swoich proroków, by nam o niej przypominali?

Dawne proroctwa zapowiadają, że polski naród dożyje ostatniej starości świata. Będzie pracował ku Bożej chwale jeszcze w ostatnim dniu historii stworzenia - jeżeli tylko pozwolimy Bogu na spełnienie się Jego planów.

Wypełni się nasza narodowa misja. Pojawi się „iskra”. Bóg dojrzy ogień, który zabłyśnie wśród nas. Rozleje się po świecie i zapłonie. Czym będzie ów ogień? Czy będzie to dla Boga znak, że „wypełniło się”, że Kościół i świat zostały napełnione Duchem, jak po brzegi była Nim wypełniona Maryja?

Zgodnie z zapowiedzią wielkiego papieża Jana Pawła II dzięki iskrze z Polski Jezus będzie mógł znów przyjść na ziemię. Tak jak przygotowana na Jego narodzenie była Maryja, tak przygotowany na Jego przyjście będzie Kościół - uświęciciel świata. 

PROROCTWA I WIZJE

Najwięksi świadkowie tajemnicy, którym dane było zajrzeć za zasłonę czasu: Americo Lopez-Ortiz, Marie Taigi, Elena Aiello, Elena Leonardi, Ojciec Pio, ojciec Eustachiusz, Nimfa Suchońska, Mikołaj Sikatka, Wanda Malczewska, Jan Cieplak, bł. Bronisław Markiewicz, „Podlasianka”, święci i wizjonerzy: Św. Faustyna Kowalska, August Kardynał Hlond, Stefan Kardynał Wyszyński, Zofia Nosko, Czesław Klimuszko, Giulio Mancinelli, Lodovic Rocca, Zy, Łucja dos Santos, Teresa Neumann, Luciano Guerra, Małgorzata Alacoque, John Haffert, ks. Jan Bosko, Cindy Jacobs, abp. Zygmunt Szczęsny Feliński, Rozalia Celakówna.

BOŻA MISJA DLA ŚWIATA – W RĘKACH POLAKÓW.

Międzynarodowy Festiwal Organy Archikatedry (7 lipca - 22 września 2019)

Rusza jeden z najpiękniejszych festiwali muzycznych tego lata w stolicy. Festiwal Organy Archikatedry po raz 26. odbędzie się w sercu Warszawy w katedrze św. Jana w kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2019 r. Początek koncertów o godz. 16:00. W 12 koncertach usłyszymy czołówkę europejskich organistów.  Pierwszy koncert festiwalowy już 7 lipca. Zagra Eric Hallein z Belgii, który wykłada m.in. w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Brukseli. W jego wykonaniu usłyszymy utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha.

„W ramach festiwalu zagrają organiści z Polski, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Belgii, Norwegii i Estonii. Festiwal potrwa rozpocznie się 7 lipca i potrwa aż do 22 września. W planach jest całoroczny festiwal muzyki organowej” – mówił Przemysław Kapituła, twórca festiwalu. 

„Wydarzenie co roku charakteryzuje się różnorodnością muzyczną. Usłyszymy muzykę organową z różnych stron Europy. W programie znajdzie się oczywiście muzyka klasyczna popularnych artystów takich jak Bach, Schumann, Surzyński, Vivaldi czy Chopin.Wydarzenie jest częścią Festiwalu Muzyki Sakralnej, który rozpoczął się na przełomie maja i czerwca 2019 roku” – mówił Michał Guzek, rzecznik festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i jednych z najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r z inicjatywy Przemysława Kapituły. W tym roku będzie to już 26. edycja. 

KALENDARZ KONCERTÓW

07.07 Eric Hallein (Belgia)
14.07 Wojciech Wojtasiewicz (USA)
21.07 Alessandra Mazzanti (Włochy)
28.07 Giampaolo Di Rosa (Włochy)

04.08 Arno Hartmann (Niemcy)
11.08 Piotr Rachoń (Polska)
18.08 Witold Zaborny (Polska)
25.08 Carlo Benatti (Włochy)

01.09 Ines Maidre - Aarvik (Estonia)
08.09 Przemysław Kapituła (Polska)
15.09 Ennio Cominetti (Włochy)
22.09 Hartwig Barte - Hanssen (Niemcy)

Festiwal jest tworem niemalże idealnym, ponieważ łączy prezentacje określonego gatunku sztuki z bardzo wysokim odbiorem społecznym. Jest bardzo lubiany przez słuchaczy, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Dzięki dużemu zasięgowi imprezy skutecznie promowana jest twórczość kompozytorów polskich: M. Surzyńskiego, F. Nowowiejskiego i G. Freyera. Festiwal „ORGANY ARCHIKATEDRY” jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jest jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej informacji: www.kapitula.org.

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej 26.05–02.06.2019

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej odbędzie się w kościołach Stolicy na przełomie maja i czerwca 2019. W najpiękniejszych kościołach Stolicy zabrzmi wspaniała muzyka artystów z Europy. Festiwal rozpocznie się już 26 maja występem chóru Cantores Minores  w Archikatedrze św. Jana a zakończy 2 czerwca koncertem w kościele św. Zygmunta z okazji 200 lecia urodzin Stanisława Moniuszki. 

Po raz 20. podczas festiwalu zostanie wręczona „Srebrna Piszczałka” – nagroda Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W tym roku „Srebrną Piszczałkę” otrzyma ks. dr Joachim Waloszek.

Ks. dr Joachim Waloszek – dr nauk teologicznych w zakresie muzykologii. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych. Główne obszary badań: formacja kapłańska, teologia muzyki, chorał gregoriański. Jest redaktorem wielu pozycji śpiewnikowych i pomocy liturgicznych, spośród których najważniejsze to: Chorał Opolski; Droga do nieba – Weg zum Himmel; Droga do nieba. Katolicki modlitewnik i śpiewnik; Chorał „Droga do nieba”.

 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone. – czytamy na stronie festiwalu.

Patronat nad Festiwalem objął kard. Kazimierz Nycz. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę tworzą artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje „Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej”, a finansowo wspiera miasto stołeczne Warszawa.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć: www.kapitula.org

PROGRAM FESTIWALU MUZYKI SAKRALNEJ 2019:
26.05 Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, godz. 20:00
Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores
Przemysław Kapituła – organy
Franciszek Kubicki – dyrygent
Program: Katedralny pejzaż sakralny.

28.05. Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15, godz. 19:00
Helmut Hauskeller (Niemcy) – fletnia pana
Stanislav Surin (Słowacja) – organy
Program: Dwa sakralne instrumenty.

29.05. Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8, godz. 20:00
Fabio Ciofini (Włochy) – organy
Program: Trzy wieki włoskiej muzyki organowej.

31.05. Bazylika św. Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3, godz. 20:00
Marta Boberska – sopran
Aneta Łukaszewicz – alt
Tomasz Krzysica – tenor
Dawid Biwo – bas
Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej
Zespół Capella Regia Polona
Krzysztof Garstka – klawesyn, dyrygent
Program: Kantaty sakralne Jana Sebastiana Bacha
wręczenie ks. dr Joachimowi Waloszkowi SREBRNEJ PISZCZAŁKI – nagrody Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

01.06. Kościół Ojców Franciszkanów, ul. Zakroczymska 1, godz. 20:00
Esteban Elizondo (Hiszpania) – organy
Program: Muzyka z Hiszapanii.

02.06. Kościół św. Zygmunta, Pl. Konfederacji 55, godz. 15:30
„Muzyka religijna Stanisława Moniuszki” z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora
Chóry Oddziału Warszawskiego Federacji Caecilianum
Agnieszka Grala – sopran
Witold Żołądkiewicz – baryton
Adam Kuczewski – organy
Artur Backiel – dyrygent
Paweł Ginda – dyrygent
Program: Stanisław Moniuszko – muzyka chóralna i organowa.

Festiwal swoją kontynuację będzie miał w ramach koncertów muzyki organowych ORGANY ARCHIKATEDRY w Katedrze św. Jana w Warszawie. Koncerty odbywają się w kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2019 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00.
KALENDARZ KONCERTÓW

07.07 Eric Hallein (Belgia)
14.07 Wojciech Wojtasiewicz (USA)
21.07 Alessandra Mazzanti (Włochy)
28.07 Giampaolo Di Rosa (Włochy)

04.08 Arno Hartmann (Niemcy)
11.08 Piotr Rachoń (Polska)
18.08 Witold Zaborny (Polska)
25.08 Carlo Benatti (Włochy)

01.09 Ines Maidre – Aarvik (Estonia)
08.09 Przemysław Kapituła (Polska)
15.09 Ennio Cominetti (Włochy)
22.09 Hartwig Barte – Hanssen (Niemcy)

Miasteczko rodzinne z Janem Pawłem II już 26 maja na warszawskim Ursynowie

Miasteczko rodzinne z Janem Pawłem II to wydarzenie organizowane po raz drugi przez stypendystów Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Odbywa się ono na placu pomiędzy parafią Wniebowstąpienia Pańskiego a parkiem Jana Pawła II na warszawskim Ursynowie.

Studenci pragną tym wydarzeniem uczcić dzień urodzin swojego Patrona, a także, dzieląc się swoimi talentami, podziękować społeczeństwu za wsparcie programu stypendialnego Fundacji.

Podczas wydarzenia można będzie odwiedzić liczne stoiska i atrakcje, m.in.:

– Szpital Pluszowego Misia oraz punkt medyczny, w którym stypendyści przeprowadzą warsztaty z pierwszej pomocy, a także wykonają pomiary ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu i glukozy,
– stoiska plastyczne, gdzie animatorzy pomogą małym artystom stworzyć swoje dzieł,
– warsztaty z recyklingu, gdzie będzie można dowiedzieć się szczegółów dotyczących segregacji odpadów, a także zbudować własną recyklingową rzeźbę,
– stoisko z domowymi smakołykami i ciastami.

Wierzymy, że nasze działania zainspirują uczestników do rozwoju własnych zainteresowań i zaciekawią, zwłaszcza dzieci, tematem nauki. Jako stypendyści pragniemy pokazać, że naprawdę niewiele potrzeba, żeby podzielić się swoimi talentami z innymi.

Partnerzy

ŻYWA WIARA