Otwórz player w nowym oknie

Piknik „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości” i rekonstrukcja historyczna „Mińsk 1920”

Piknik „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości” i rekonstrukcja historyczna „Mińsk 1920”

Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości
Rekonstrukcja Historyczna „Mińsk 1920”

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Mińskiej pragnie poinformować o współorganizacji wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego wielkiego wydarzenia, jakim będzie piknik „Ziemia Mińska w 100-lecie Niepodległości” promujący osiągnięcia i walory Ziemi Mińskiej – podczas Rekonstrukcji Historycznej „Mińsk 1920”. Głównymi organizatorami rekonstrukcji są Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. Gen. K. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim i Muzeum Ziemi Mińskiej. Miasteczko Promocyjne Ziemi Mińskiej skupi w jednym miejscu wieloletni dorobek tego mazowieckiego regionu. Impreza odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia 2018 r. na łące obok pałacu w Janowie tuż obok lotniska 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego (18.08.18) i w Mińsku Mazowieckim (19.08.18).

Podczas rekonstrukcji inscenizowane będą walki toczone wokół Mińska w sierpniu 1920 r. Widzowie zobaczą zajęcie miasta przez bolszewików. Potem jego wyzwolenie 17 sierpnia w wyniku uderzenia silnej grupy pancernej i lotniczej w ramach tzw. cudu nad Wisłą, walki piechoty i kawalerii w tym pokazy z udziałem kaskaderów. Najważniejszym elementem pokazu będzie udział w niej replik czołgów Renault FT17, samochodu pancernego Ford FTB i przede wszystkim repliki samolotu, który bombardował oddziały bolszewickie w Mińsku. Po rekonstrukcji widzowie będą mogli zobaczyć z bliska uzbrojenie walczących stron i porozmawiać z rekonstruktorami.

Impreza, która z pewnością ściągnie rzesze uczestników tak lokalnych, jak i przyjezdnych, będzie idealną okazją do promocji Ziemi Mińskiej – jej osiągnięć, walorów, oferty turystycznej i około turystycznej – stąd pomysł na organizację miasteczka namiotowego, w którym zaprezentują się gminy i miasta powiatu, wszyscy chętni przedsiębiorcy, firmy turystyczne i handlowe. Na stoiskach dostępne będą materiały promocyjne, warsztaty rękodzielnicze (np. wyplatanki z siana czy wikliny), regionalne swojskie jadło. Będą gry i zabawy dla najmłodszych z wykorzystaniem zabawek i dużych gier planszowych, przygotowanych przez osadzonych w Zakładzie Karnym z Siedlec w tamtejszej pracowni terapeutycznej w ramach ergoterapii. Powstanie wiejskie mini-zoo a także padok do jazdy na kucykach. Na scenie zagoszczą lokalne zespoły ludowe, wystąpią też znani artyści z repertuarem patriotycznym acz nie tylko. Zaproszeni zostali: raperzy Tadek (Tadeusz Polkowski) i Dempsey, Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy” i Zespół NO TO CO. Imprezę prowadzić będą aktorzy Monika Mazur i Tadeusz Lempkowski.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to:
- upowszechnienie wiedzy historycznej o Mazowszu i walkach toczonych na Ziemi Mińskiej w wojnie 1920 r.
- przedstawienia bogatej oferty kulturalnej i turystycznej regionu
- promowanie kultury, tradycji, folkloru, kulinariów regionu – a tym samym zachęcenie gości przybyłych na rekonstrukcję do powrotu na Ziemię Mińską w celach rekreacyjnych i turystycznych
- integrowanie lokalnej społeczności poprzez jej udział w pikniku.

Serdecznie zapraszamy!

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA