Otwórz player w nowym oknie

„Wstańcie, chodźmy!” – XIX Dzień Papieski w Warszawie

„Wstańcie, chodźmy!” – XIX Dzień Papieski w Warszawie

„Wstańcie, chodźmy!” – XIX Dzień Papieski w Warszawie

Dzień Papieski jest dniem, w którym pragniemy przypomnieć osobę św. Jana Pawła II. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się wydarzenia sportowe, artystyczne i kulturalne, które mają na celu upamiętnienie papieża Polaka. Takich wydarzeń nie zabraknie również w Warszawie. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego w stolicy są efektem współpracy Biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Warszawskiej Wspólnoty Akademickiej Stypendystów Fundacji.

Wstępem do świętowania Dnia Papieskiego była niedziela świadectw 6 października. Stypendyści odwiedzili podwarszawskie parafie, gdzie włączyli się w obstawę mszy świętych oraz wygłosili świadectwa. Kolejnym z wydarzeń towarzyszących XIX Dniu Papieskiemu jest Happening „Wstańcie, chodźmy!”, który odbędzie się w sobotę, 12 października na placu Zamkowym. W czasie wydarzenia stypendyści zaanimują popularne na obozach Fundacji tańce – belgijkę oraz skrzypka.

Tego samego dnia na Zamku Królewskim odbędzie się Gala Nagród Totus Tuus, zwanych „katolickimi noblami”. Te szczególne wyróżnienia są przyznawane są w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Totus Tuus medialny im. bpa Jana Chrapka”, „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” oraz „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”. Jak co roku zostanie przyznana także Specjalna Nagroda Totus Tuus. Gala będzie transmitowana w TVP2 o godz. 16.00.

Punktem kulminacyjnym obchodów XIX Dnia Papieskiego będzie niedziela, 13 października. Oprócz licznych mszy sprawowanych w intencji darczyńców oraz akcji świadectw stypendystów w warszawskich parafiach, przewidziane są dwa miasteczka rodzinne – jedno w parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej, drugie przy Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku stypendystom udało się nawiązać współpracę z kołami naukowymi, dzięki czemu można będzie zobaczyć, jak działa drukarka 3D, pobawić się robotem, a także przejechać się gokartem skonstruowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. Zwieńczeniem tego dnia jest koncert, który odbędzie się o godz. 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Wystąpią tam m.in. Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Darek Malejonek oraz zespół niemaGotu. Transmisję koncertu można będzie zobaczyć w TVP1.

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym obchodom XIX Dnia Papieskiego w Warszawie jest konferencja naukowa „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje.” Podczas konferencji odbędą się dwa panele: „Chrześcijaństwo jako źródło nadziei współczesnego świata” oraz „Człowiek i rodzina dzisiaj. Wyzwania i nadzieje.” Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji. Ponadto przez cały miesiąc stypendyści uczestniczą w spotkaniach dotyczących św. Jana Pawła II w szkołach i różnych instytucjach.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA