„Szkolne życiorysy pisarzy staja się czymś w rodzaju laurki. Zawłaszcza Mickiewicz czy Żeromski uważani byli za wychowawców narodu, starano się przemilczeć mniej chlubne elementy z ich życia. Na przykład, dlaczego Mickiewicz nie dojechał do Powstania Listopadowego mimo takich deklaracji. Jego sąsiad z Rzymu potrafił pojechać i walczyć, a Mickiewicz pojechał w drugą stronę czyli do Paryża, potem niby się przebijał przez Prusy do Wielkopolski. Ale tam też nie dotarł, romansując w tym czasie z paniami z dworów wielkopolskich- powiedział w rozmowie z Anną Czytowską Piotr Łopuszański, autor książki „Sekrety życia pisarzy i artystów” (Wydawnictwo Fronda).
Pisarz i dziennikarz zajmuje się bohaterami swojej książki od ponad 30 lat. Podczas poznawania biografii pisarzy nie brakowało zaskoczeń.
„Kiedy czytałem biografię Prusa, dowiadywałem się o jego ciemnych sprawkach. Wydawało mi się, że był bardziej subtelnym człowiekiem, okazało się, że nie. Staram się pisać nie dla sensacji czy deprecjonowania kogoś, tylko żeby pokazać jak wyglądało życie na tle epoki, jakie są tajemnice tych pisarzy albo nowe fakty, które znamy od niedawna” – mówił Piotr Łopuszański.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.