„Caravaggio to jeden z moich ulubionych artystów o niebagatelnej wrażliwości na piękno i niebagatelnej duchowości. To człowiek o niesamowitych kontrastach i nie myślę tylko o tym, jak możemy opisać jego malarstwo, ale też o kontrastach biograficznych. Awanturnik, który równocześnie z niesłychaną głębią opowiadał o doświadczeniu Boga w swojej sztuce. Było moim marzeniem, żeby o tym szerzej opowiedzieć, stąd pomysł na tę serię” – powiedział Piotr Oleś OP o serii „Oczom wierzę – Caravaggio”, którą można obejrzeć na kanale dominikanie.pl w serwisie YouTube.

Caravaggio do dziś jest jednym z najpopularniejszych artystów na świecie, który w formie wyrazu wyprzedzał swoja epokę.

„Caravaggio był jednym z największych inspiratorów tego, co w dojrzałej i późnej sztuce barokowej się wydarzyło. Nie bał się kontrastu i doprowadzał to do skrajności do tego stopnia, że dziś próbując zbadać w jaki sposób jego obrazy powstawały, trudno odtworzyć warunki, które artyście posłużyły do komponowania dzieł. To pokazuje, że miał niesamowitą wrażliwość i pomysłowość na to, jak się światłem i cieniem bawić, żeby wyodrębnić to, co najciekawsze w kompozycji, scenie i temacie, który miał zamiar zaprezentować” – powiedział dominikanin.

Czy jego obrazy są jednocześnie rozliczeniem się Caravaggia z burzliwym życiem? Czym szokował współczesnych sobie przedstawicieli elit? Dlaczego jego dzieła, mimo upływu lat, poruszają? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

#oPiotrOleśOP #Dominikanie #Siódma9 #Poranek #OczomWierzę #Caravaggio