Otwórz player w nowym oknie

Rusza program Mosty dla Regionów

Rusza program Mosty dla Regionów

Premier Mateusz Morawiecki podpisał program Mosty dla Regionów. W drugiej połowie sierpnia ruszy nabór dla samorządów, które będą chciały skorzystać z funduszy na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Podpis premiera pod uchwałą rządu oznacza, że Mosty dla Regionów stały się oficjalnym programem rządowym. W programie przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, czyli na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości przedsięwzięcia. W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ich realizacja zależy od decyzji samorządów. Program jest otwarty - swoje propozycje projektów mogą zgłaszać wszystkie samorządy.

Jak mówi premier Morawiecki to „program wieloletni, skierowany do Polski gminnej i powiatowej. Budujemy wiele mostów w miastach i wciągu dróg krajowych, ale zapominamy o Polsce regionalnej. Sam program budowy dróg lokalnych to za mało – trzeba je jeszcze połączyć mostami”. Program będzie realizowany do 2025 roku i ma kosztować budżet państwa 2,3 mld złotych. Jednak jak dodał premier: „Ta lista 21 mostów nie jest zamknięta. Rząd jest otwarty na potrzeby w innych lokalizacjach i chciałby wesprzeć wszystkie samorządy, które mają realną potrzebę zbudowania przeprawy. Podpisany program jest jedynie wstępem do tego, żeby Polska przez którą płynie wiele pięknych rzek, była Polską w pełni zintegrowaną. Warto również zwrócić uwagę na most nr 21 w miejscowości Nowakowo w woj. warmińsko-mazurskim. To inwestycja niezbędna do tego, żeby móc zrealizować epokowy projekt przekopu Mierzei Wiślanej. „To pokazuje, że rząd ma całościową i jednolitą strategię odpowiedzialnego rozwoju Polski” – dodał premier.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MIiR

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA