Otwórz player w nowym oknie

Paweł Stańczyk: „Dziś wyłudzanie VAT-u w obrocie paliwami to proceder szczątkowy”

Paweł Stańczyk: „Dziś wyłudzanie VAT-u w obrocie paliwami to proceder szczątkowy”

Paweł Stańczyk, prezes spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych zajmującej się obrotem i składowaniem paliw, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w poranku „Siódma - Dziewiąta” przedstawił skalę procederu wyłudzania podatku VAT w obrocie paliwami oraz mechanizmy walki z nim.


„Codziennie do Polski przez granicę z Niemcami wjeżdżało 750 autocystern z paliwem pochodzącym ze wschodu, dzisiaj wjeżdża 150. Ministerstwo Finansów podaje, że na przestrzeni 10 lat są to kwoty miliardowe” – Przedstawił obrazowo prezes Stańczyk.

„Wprowadzanie na rynek paliw bez odprowadzania podatków to problem, który istniał i to na dużą skalę, dziś po wprowadzeniu pakietu paliwowego to problem szczątkowy. Rząd walczy z szarą strefą i robi to skutecznie”.

Paweł Stańczyk wyjaśnił, w jaki sposób możliwa była ta zmiana: „Było to możliwe dzięki grze zespołowej branży paliwowej, administracji i organizacji pozarządowych, wszyscy zagrali do jednej bramki. Pakiet paliwowy oraz pakiety energetyczne i transportowe stworzone przez min. Tchórzewskiego, min. Naimskiego, min. Morawieckiego, a wcześniej min. Szałamachę od samego wprowadzenia w ubiegłym roku przyniósł efekty”.

„Zawsze grupy przestępcze będą starały się znaleźć luki legislacyjne, ale do tej pory nie udało im się rozszczelnienie pakietu paliwowego. Szacowana szara strefa na rynku paliw to było ok. 15%, ograniczenie jej nie przekłada się bezpośrednio na obniżenie ceny za litr paliwa na stacjach, ale pozwoliło to zwiększyć wpływy do budżetu państwa” – powiedział prezes OLPP w poranku „Siódma – Dziewiąta”.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA