Otwórz player w nowym oknie

Ks. Tomasz Trzaska: Dziś stajemy przed rtm. Pileckim i pochylamy głowy przed jego wielką postacią

Ks. Tomasz Trzaska: Dziś stajemy przed rtm. Pileckim i pochylamy głowy przed jego wielką postacią

„Naprawdę ciężko jest znaleźć w historii rtm. Pileckiego czarne karty. (…) Nawet gdyby chcieć je znaleźć, jest to bardzo trudne w tej świetlanej postaci rtm. Pileckiego i wielu innych naszych wspaniałych żołnierzy. Dzisiaj ich przywołujemy i w lśniącym szeregu stają przed nami, a my stajemy dzisiaj przed panem rotmistrzem, pochylając głowy przed jego wielką postacią” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W rozmowie z Marcinem Fijołkiem opowiedział o obchodach 70 rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego.

„Z jednej strony to jest rocznica, a my rocznice nasze patriotyczne obchodzimy z dumą, z podniesioną głową i nawet ze swego rodzaju patosem, a z drugiej strony wiemy, że jest to rocznica smutna, bo jest to rocznica mordu sądowego, procesu, który był procesem od początku do końca nastawionym na to, żeby jednemu z największych polskich bohaterów po prostu zamknąć usta. Chciano wyeliminować rtm. Pileckiego z racji na jego szlachetną postawę” – mówił ks. kapelan.

„Mija 70 lat, o godz. 21:30 został zastrzelony rtm. Pilecki. Proces, który się odbywał, był procesem – tak jak się odbywały te procesy przeciwko naszym bohaterom, czyli w zasadzie wyrok zapadał już w momencie kiedy aresztowano naszych bohaterów, było wiadomo, że ich droga będzie bardzo trudna przez śledztwo, a potem zakończy się albo wyrokiem śmierci i strzałem w tył głowy metodą katyńską, albo wysokimi wyrokami więzienia” – przypomniał.

„Te słowa: «Polska się o nas upomni» czy «Swoich żołnierzy przywołujesz dzisiaj, Polsko» to są słowa, które szalenie mnie zawsze wzruszają, bo stajemy chociaż odrobinę na wysokości zdania, tego zadania, na szczycie którego stał chociażby rtm. Pilecki czy nasi bohaterowie. Robimy chociaż trochę i oni wracają do nas jako bohaterowie, jako autorytety, bardzo silne autorytety. Dlatego też myślę, że niech to ściska nas również za serce, niech nas te słowa łapią za serce, niech pojawiają się łzy wzruszenia, bo to jest szalenie ważne, żeby mieć punkty odniesienia w swoim życiu, mieć autorytety. Naprawdę ciężko jest znaleźć w historii rtm. Pileckiego czarne karty. (…) Nawet gdyby chcieć je znaleźć, jest to bardzo trudne w tej świetlanej postaci rtm. Pileckiego i wielu innych naszych wspaniałych żołnierzy. Dzisiaj ich przywołujemy i dzisiaj w lśniącym szeregu stają przed nami, a my stajemy dzisiaj przed panem rotmistrzem, pochylając głowy prze jego wielką postacią” – podkreślił ks. Trzaska.

O godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w muzeum przy Rakowieckiej, którą będą transmitować Radio Nadzieja i Radio Warszawa.

Szczegółowy program obchodów można znaleźć na portalu wZasiegu.pl.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA