Otwórz player w nowym oknie

Jacek Sowiński: „Chcemy leczyć w Polsce”

Jacek Sowiński: „Chcemy leczyć w Polsce”

Jacek Sowiński z Zarządu Porozumienia Lekarzy Rezydentów był gościem Jarosława Wydry w poranku „Siódma – Dziewiąta”. Wypowiedział się na temat trwającego protestu młodych lekarzy.

„My walczymy o polskiego pacjenta. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 6,8% PKB. Na tym zyskają przede wszystkim pacjenci, którzy są tego warci. My chcemy leczyć w Polsce” – powiedział.

„Premier postawiła nam ultimatum: albo lekarze rezydenci wchodzą do zespołu wypracowującego poprawę sytuacji finansowej w służbie zdrowia, albo więcej rozmów nie będzie. Jako lekarze nie mamy co robić w takiej komisji, której celem jest znalezienie pieniędzy. Nie jesteśmy ekonomistami, wiemy, ile pieniędzy powinno być w służbie zdrowia, ale nie wiemy, jak je znaleźć” – przedstawił powód braku porozumienia z premier Beatą Szydło.

„Nasz główny postulat to 6,8% PKB na służbę zdrowia. O takim pułapie mówią badania wskazujące na korelację pomiędzy nakładami finansowymi a poziomem umieralności. Jest to niezbędne minimum, aby poziom umieralności był na odpowiednio niskim poziomie” – dodał.

„Postulujemy to samo, co postulował minister Radziwiłł, kiedy był jeszcze prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. My te postulaty tylko przejęliśmy. Podwyżki płac to nie jest nasz główny postulat. Chcemy przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce” – powiedział w poranku Jacek Sowiński.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA