Otwórz player w nowym oknie

Wojciech Kolarski: „Relacje między prezydentem i rządem to twórcze napięcie”

Wojciech Kolarski: „Relacje między prezydentem i rządem to twórcze napięcie”

„To twórcze napięcie” – tak minister Wojciech Kolarski określił w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w poranku „Siódma – Dziewiąta” relacje prezydenta Andrzeja Dudy i obozu rządowego.

Jak mówił podsekretarz stanu w kancelarii głowy państwa: „Prezydent wywodzi się z PiS, co często podkreśla – to jego polityczne korzenie. Teraz, kiedy jest prezydentem i nawet w sensie formalnym nie jest członkiem partii, często musi przyjmować rolę arbitra, musi patrzeć szerzej. Musi być tym, który patrzy na sprawy publiczne nie w perspektywie roku czy dwóch, ale dłuższej. (…) Jeżeli rozumiemy napięcie jako konflikt, to tutaj nie ma zgody, a jeśli oznacza to naturalny polityczny spór w pewnych konkretnych kwestiach, to jest to twórcze napięcie. Twórczy spór – w politologii mówi się o «ucieraniu ustaw»” – ocenił.

Zdaniem ministra z Kancelarii Prezydenta głowa państwa i obóz rządowy mają wspólny cel, ale nieco inny pomysł na to, jak realizować tę kwestię. „To nie są ustawy robione dla konkretnej osoby” – mówił Kolarski, odpowiadając, czy prezydent pozostawi Małgorzatę Gersdorf na stanowisku I prezes Sądu Najwyższego.

Innym wątkiem, który został poruszony podczas rozmowy, była prezydencka inicjatywa, by 17 marca ustanowić Narodowym Dniem Pamięci o Polakach Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Zdaniem Kolarskiego pomysł ten to podsumowanie polityki prezydenta w tym obszarze. „Był to obszar dotychczas nieco zaniedbywany, w którym byliśmy traktowani niesprawiedliwie. 17 marca będzie świętem tych odznaczonych przez śp. Lecha Kaczyńskiego dziesięć lat temu. Ten dzień jest formą wynagrodzenia i przypomnienia, jak Polacy zachowali się w czasie niemieckiej okupacji” – dodał gość Marcina Fijołka.

Całość rozmowy – w tym pytanie o to, czy prezydent będzie wywierał presję na rząd w sprawie zakazu aborcji eugenicznej – do odsłuchania poniżej.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA