Otwórz player w nowym oknie

Jarosław Gowin: „Trzeba odbudować kapitał zaufania z prezydentem”

Jarosław Gowin: „Trzeba odbudować kapitał zaufania z prezydentem”

„To była rozmowa półprywatna. Rozmawialiśmy o reformie sądownictwa, wetach pana prezydenta i o tym, co dalej ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości” – mówił wicepremier Jarosław Gowin, dzieląc się ze słuchaczami poranka „Siódma – Dziewiąta” wrażeniami z pięciogodzinnej kolacji z Jarosławem Kaczyńskim, do której doszło w środę.

Gowin był również pytany o jakość relacji Pałacu Prezydenckiego z obozem rządowym: „Mam nadzieję, że to był incydent – jeżeli chodzi o wzajemne relacje między obozem rządowym a panem prezydentem. Andrzej Duda wywodzi się z PiS, dziś jest prezydentem, a więc kimś w rodzaju ponadpartyjnego arbitra i trzeba tę rolę uszanować. Mam nadzieję, że w przyszłości dzięki konsultowaniu z prezydentem projektów rządowych czy klubowych uda się uniknąć nieporozumień jak w przypadku ustawy o Sądzie Najwyższym”.

Dopytywany, czy stosunki na linii Pałac-rząd wymagają resetu, Gowin odparł: „Zależy, co rozumieć pod hasłem «reset». Jeżeli miałoby to oznaczać, że doszło do głębokiego kryzysu – to tak się nie dzieje. Jest rozdźwięk nie w sprawie, czy reformować wymiar sprawiedliwości, ale jak. Trzeba odbudować wzajemny kapitał zaufania, który został nadszarpnięty i nadwyrężony. Padło trochę bardzo niepotrzebnych słów: i po stronie obozu rządowo-parlamentarnego, i po stronie prezydenta. Mam nadzieję, że te szorstkie słowa się nie powtórzą”.

W rozmowie poruszono też kwestię rekonstrukcji rządu, reformy szkolnictwa wyższego i powołania nowej partii przez wicepremiera Gowina.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA