Otwórz player w nowym oknie

Norbert Nowicki: Polityka europejska wobec migrantów poniosła klęskę

Norbert Nowicki: Polityka europejska wobec migrantów poniosła klęskę

„Zdaniem premiera Włoch, i nie tylko, polityka europejska wobec migrantów poniosła klęskę. Podobne zdanie prezentuje pan premier Austrii Sebastian Kurz, podobne zdania pojawiają się w rządzie niemieckim i podobne zdanie prezentuje w tej chwili pan prezydent Trump, który na spotkaniu z panem premierem Conte o tym doskonale mówił: zmiana polityki migracyjnej w Europie jest potrzebna. Przede wszystkim musi być to mądra zmiana, zmiana, którą wypracuje jak najwięcej krajów europejskich” – mówił w poranku „Siódma-Dziewiąta” Norbert Nowicki z Instytutu Wolności i „Tygodnika Solidarność”.

„Niestety jest tak, że odpowiedzią na pewne uszczelnienie czy nawet w niektórych miejscach zamknięcie granic włoskich jest to, że pan premier Hiszpanii Sanchez granice w Hiszpanii otworzył, więc nie zdziwię się, jeśli szeroko otwarte granice hiszpańskie będą skutkować tym, że problemy, które mamy we Francji i w Niemczech z imigrantami, za moment pojawią się w Hiszpanii” – dodawał gość.

Red. Jarosław Wydra prosił Norberta Nowickiego o ustosunkowanie się do polskiej polityki migracyjnej: „Warto zwrócić uwagę na to, że Polska polityka migracyjna m.in. w stosunku do Ukraińców jest jedną z najbardziej liberalnych polityk w Europie. I to jest fakt, a nie opinia. Jeśli spojrzeć na to, jak łatwo jest obywatelom Ukrainy przyjechać do Polski czy dostać pracę w Polsce, to należy uznać, że tego typu polityka jest jedną z rzadkości w Europie. […] Czy Polska na tym wygrała, czy przegrała? Mam wrażenie, że wiele tysięcy Ukraińców w Polsce, pracowitych Ukraińców, to jest pewne zwycięstwo dla Polski. Natomiast istotną rzeczą w tym momencie jest to, żeby prowadzić bardzo spójną i dobrą – w takim sensie, żeby była logiczna i niezależna od partii politycznych czy kolejnych rządów, które w Polsce się pojawią – politykę migracyjną, bo to, że obywatele Ukrainy są zbliżeni kulturowo do Polaków, to jedno. Natomiast coraz więcej w Polsce pojawia się przybyszów z innych krajów i tutaj duża rola rządu, żeby tę politykę jak najmądrzej prowadzić. Przede wszystkim, żebyśmy my, jako Polacy, czuli się bezpiecznie i żeby ewidencja ludności, która przybywa do Polski była skuteczna. To jest dokładnie ten sam problem, który porusza rząd brytyjski w negocjacjach przy Brexicie”.

W trakcie przeglądu prasy redaktorzy dyskutowali o prawdopodobnym wecie prezydenta, wyborach do parlamentu europejskiego, sytuacji w środowisku prawniczym i zarzutach postawionych sekretarzowi Związku Polaków na Litwie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA