Otwórz player w nowym oknie

Michał Woś: „Mamy szansę zakończyć temat reprywatyzacji raz na zawsze”

Michał Woś: „Mamy szansę zakończyć temat reprywatyzacji raz na zawsze”

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, która ma dotyczyć nie tylko gruntów warszawskich. Ministerstwo działa w porozumieniu z wicepremierem i ministrem finansów Mateuszem Morawieckim, bo regulacja będzie dużym wyzwaniem dla budżetu państwa.

„Ustawa cieszy się poparciem pani premier i prezesa Prawa i Sprawiedliwości, więc środki na pewno się znajdą” – zapewnił w rozmowie z Piotrem Otrębskim wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Projekt przewiduje m.in. zakaz zwrotów nieruchomości w naturze, a w zamian za to wypłatę odszkodowań w wysokości 20% wartości nieruchomości.

„Jeżeli ktoś miał kamienicę wartą 10 milionów i po siedemdziesięciu latach otrzymuje 2 miliony, to jest godziwe odszkodowanie” – komentował w poranku „Siódma – Dziewiąta” rozwiązania zawarte w projekcie ustawy wiceminister Woś.

Przygotowywane rozwiązania prawne przewidują także przerwanie postępowań w sprawach dotyczących m.in. gruntów warszawskich czy reformy rolnej. Nowe regulacje prawne mają jasno określać warunki postępowania.

Tymczasem prokuratura bada nieprawidłowości przy przekazywaniu nieruchomości w Warszawie. Do tej pory zarzuty postawiono m.in. urzędnikom stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Na pytanie, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz objęta jest działaniami prokuratorskimi, minister Woś odpowiedział: „Nikt, kto ma coś na sumieniu, nie może spać spokojnie”.

Ustawa reprywatyzacyjna – zgodnie z zapowiedziami – ma zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA