Otwórz player w nowym oknie

Stanisław Żaryn: „Obecność Dmitrija K. na naszym terytorium prowadzi do realnych szkód”

Stanisław Żaryn: „Obecność Dmitrija K. na naszym terytorium prowadzi do realnych szkód”

Na wniosek ABW z Polski został wydalony Rosjanin Dmitrij K. Pracował na wyższej uczelni w Pułtusku. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych tłumaczył w poranku „Siódma – Dziewiąta”, że Rosjanin prowadził działalność propagandową sprzeczną z polskimi interesami.

„Dmitrij K. wynajdywał wśród naukowców, szczególnie historyków, takie osoby, które były chętne do prezentowania prorosyjskiego poglądu na pewne tematy związane z Polską. Proponował im współpracę z instytucjami rosyjskimi, jednocześnie instruując, jak mówić i co mówić, żeby było to korzystne dla narracji Kremla”.

Stanisław Żaryn dodał, że Rosjanin był inspiratorem działań określanych mianem wojny hybrydowej. Chodziło m.in. o działania związane z ustawą pozwalającą na likwidowanie sowieckich pomników w Polsce. „Jednym z zadań grup kooperujących z Dmitrijem K. było stymulowanie oporu przeciwko tej ustawie” – wyjaśniał rzecznik.

Żaryn wskazał również na podsycanie animozji polsko-ukraińskich, a także próby dezawuowania Polski na arenie międzynarodowej.

Na razie polskich współpracowników wydalonego Rosjanina nie spotkały żadne konsekwencje.
Rosja na stronie ambasady w Warszawie opublikowała komunikat w tej sprawie. Nie odpowiedziała wydaleniem polskiego przedstawiciela ze swojego terytorium.

Pytany o postępowanie sprawdzające prowadzone przez SKW w sprawie gen. Jarosława Kraszewskiego z BBN, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że minister Mariusz Kamiński ma nadzieję, że postępowanie zakończy się w możliwie najszybszym terminie.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA