Otwórz player w nowym oknie

Cezary Krysztopa: Rosja jest państwem bandyckim

Cezary Krysztopa: Rosja jest państwem bandyckim

Wielka Brytania przedstawi dziś dowody ws. Salisbury na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wczoraj brytyjska premier stwierdziła, że ataku na Siergieja Skripala i jego córkę dokonała dwójka agentów GRU. Temat był w czwartkowym poranku Siódma9 komentowany przez redaktora naczelnego portalu tysol.pl. W rozmowie z Jarosławem Wydrą Cezary Krysztopa ocenił, że zdecydowana reakcja Wielkiej Brytanii jest ilustracją tego czym różni się prawdziwe państwo od państwa teoretycznego za rządów Platformy Obywatelskiej: „Wielka Brytania wyartykułowała swoje nie tylko obawy, ale też że ma na to dowody na dokonanie zbrodni instytucjonalnej na swoim terenie. Czy wybuchła wojna? Nie. Wielka Brytania zadbała o swoje interesy tak jak Holandia przeprowadziła rzetelne śledztwo w sprawie MH-17. Ciągle wisimy w nieświadomości tego co się działo w Smoleńsku. Za Platformy Obywatelskiej jasno artykułowano, że nie powinniśmy tam dochodzić prawdy bo to jest wypowiedzenie wojny Rosji. Ani Holandia, ani Wielka Brytania wojny nie wypowiedziały natomiast jasno artykułują swoją opinię w tej sprawie”. Zdaniem Cezarego Krysztopy Rosja jest dużym zagrożeniem dla Polski i świata: „Rosja jest państwem bandyckim. Dla nas jest największym zagrożeniem. To jest ilustracja czym jest Rosja i czy warto budować na niej swoje bezpieczeństwo i rozwój tak jak próbują niektóre z wiodących państw europejskich”.

Gość Poranka odniósł się do publikacji „Gazety Polskiej”, która ujawniła, że matka Rafała Trzaskowskiego była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna. Z kolei jej pierwsza teściowa była kapitanem UB, teść – pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego, a inni z bliskich działali na wysokich szczeblach PZPR: „Z jednej strony dzieci nie odpowiadają za winy rodziców. Z drugiej strony szereg książek o resortowych dzieciach pokazuje w jaki sposób środowiska się kształtowały akurat przy tych, którzy mieli jakieś rodzinne, środowiskowe umocowania w systemie bezpieczeństwa w PRL. Podejrzewam, że jest to jeden z takich przypadków. Bezpośrednich zarzutów z tego powodu Rafałowi Trzaskowskiemu nie śmiałbym postawić dopóki nie mam dowodów, że to mu pomogło w karierze. Niewątpliwie wpisuje się to w nurt, że w III RP kariery robiły resortowe dzieci”.

Cezary Krysztopa skomentował także temat podejmowanych przez Polskę reparacji wojennych: „Dla Niemców nigdy nie będzie klimatu by rozmawiać o reparacjach i zrobią wszystko by takiego klimatu nie było. Dzisiaj spotkają się eksperci ze strony polskiej i strony niemieckiej. Niemcy nigdy nie mieli serca do takich rozmów ale zostali do nich zmuszeni powagą sytuacji. Pytanie kiedy przywieziemy pieniądze z Berlina jest groteskowe i śmieszne ale fakt, że Niemcy traktują tę sprawę poważnie powoduje, że nie ma powodu byśmy i my jej poważnie nie traktowali”.

Pełny zapis rozmowy do odsłuchania poniżej.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA