Otwórz player w nowym oknie

Jan Kanthak: Mamy nadzieję za rok lub dwa lata zaobserwować skrócenie czasu trwania procedur

Jan Kanthak: Mamy nadzieję za rok lub dwa lata zaobserwować skrócenie czasu trwania procedur

„8500 spraw trwa więcej niż 3 lata, jeśli chodzi o procedurę karną. To się skończy, bo właśnie usuwamy absurdy, które powodowały, że strony mogły prowadzić do obstrukcji. (…) Jeśli zestawimy krótki okres przedawnień plus długą procedurę karną, to niestety system premiował osoby, które decydowały się na obstrukcję w tych procesach. Obecny kodeks postępowania karnego umożliwiał takie działania. (…) Każda zmiana procedury wymaga czasu. Przedstawiliśmy projekt procedury karnej, przedstawiliśmy też projekt procedury cywilnej, które, mamy nadzieję, obie będą połączone na Radzie Ministrów i że to szybko «ruszy z kopyta» i będziemy mogli za rok czy za dwa lata zaobserwować po statystykach skrócenie czasu trwania procedur” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Ta procedura trwa, jeśli chodzi o opór z jakim się spotykamy i te wszystkie agresywne wręcz ruchy opozycji i część środowiska sędziów, którzy są nieprzychylni naszym zmianom, to trzeba powiedzieć, że i tak procedura jest przeprowadzana w sposób sprawny, nie tylko w kwestii osobowej, ale też w kwestiach lokalowych i technicznych, bo powstały dwie nowe izby Sądu Najwyższego” – odpowiadał Marcinowi Fijołkowi na pytanie ws. zamieszania związanego z Sądem Najwyższym rzecznik resortu sprawiedliwości.

Jan Kanthak na antenie poranka odpowiedział także programowi „Czarno na Białym” na zarzut uzgadniania przez jedną z sędziów KRS swojego głosu z ministrem Ziobrą: „Program «Czarno na białym» mógłby się nazywać «Ziobro24», bo jest poświęcony każdemu gestowi pana ministra Zbigniewa Ziobry, każdej minie. Dorabianie do zwykłego przywitania się ideologii pozostawia wiele do zastanowienia się widzom”.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA