Otwórz player w nowym oknie

Marek Budzisz: Rosjanom coraz mniej podoba się partia władzy

Marek Budzisz: Rosjanom coraz mniej podoba się partia władzy

„Spadek popularności zaznaczył się, jeśli chodzi o Jedną Rosję, czyli partię rządzącą w Rosji. Niedawno odbyły się wybory uzupełniające i na gubernatorów. W kilku liczących się miejscach na Syberii i Dalekim Wschodzie kandydaci Jednej Rosji przegrali w tej rywalizacji. To pokazuje, że partia władzy coraz mniej się Rosjanom podoba. Socjolodzy twierdzą, że to niezadowolenie przejawia się w głosowaniu na każdego, byle pokazać swój sprzeciw. Do tego wzywała też opozycja. W tym sensie jest jakiś kryzys w obozie władzy, istnieje pewna nerwowość” – powiedział w poranku „Siódma 9” Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich z Instytutu Wolności.

Budzisz ocenił, że z punktu widzenia Rosji najważniejszym kierunkiem geostrategicznym są obecnie relacje z Indiami. „Czarny scenariusz Kremla zakłada powstanie w Azji dwóch rywalizujących ze sobą bloków. Bloku budowanego przez USA, gdzie jednym z elementów miałyby być Indie obok Japonii, Korei i Australii, na co administracja Donalda Trumpa kładzie nacisk. Wydaje się, że ta konstrukcja będzie tworzona” – mówił.

Ekspert wyjaśnił, że Rosjanie chcą zbudować blok sojuszy, gdzie Indie miałyby odgrywać rolę równoważącą względem Chin. „Jeśli takie bloki powstaną, to taki scenariusz byłby nieaktualny” – dodał.

Gość poranka odniósł się też do kwestii podniesienia wieku emerytalnego w Rosji, co wywołało protesty społeczne. „Myślę, że elity rosyjskie postanowiły przeznaczyć pieniądze, które wpłacano do dziurawego systemu emerytalnego na coś innego: na budowanie rezerw. Pozostaje pytanie, do czego te rezerwy są potrzebne? Czy po to, aby przeciwdziałać sankcjom, czy też np. spodziewają się ich zaostrzenia po jakimś działaniom?” – wskazywał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA