Otwórz player w nowym oknie

Barbara Czaykowska-Kłoś: Człowiek wychowuje się przy rodzinnym stole

Barbara Czaykowska-Kłoś: Człowiek wychowuje się przy rodzinnym stole

„Przy stole człowiek się wychowuje. (…) Tym usługiwaniem sobie w najlepszym tego słowa znaczeniu wychodzimy z domu i zabieramy to ze sobą. Potem gdziekolwiek jesteśmy, potrafimy sobie pomagać” – mówiła w poranku „Siódma 9” Barbara Czaykowska-Kłoś. W rozmowie z Karolem Gacem opowiedziała o swojej książce „Historie kuchenne. O miłości, rodzinie i sile tradycji” (Wydawnictwo Bernardinum).

„W książce nie chodzi o przepisy, bo one są przy okazji. Jak zaczęłam pisać, to chciałam spisać przepisy dla dzieci, żeby to się nie pogubiło. Ale jak zaczęłam je spisywać, to za każdym przepisem otwierały się jakieś klapki w głowie i wspomnienia (…) W ten sposób powstała książka. To są historie rodzinne rzeczywiście o miłości i tradycji, bo myśmy dzięki tej tradycji trwali” – zaznaczyła.

„Myśmy się w domu nauczyli jednej rzeczy bardzo ważnej, ja to potem przeniosłam do swojego domu i już moje córki temu hołdują. Przy stole człowiek się wychowuje. To nie tylko tradycja, że na święta się to czy tamto podaje. Ale podajemy sobie sól, podajemy sobie mleko, dżem, chleb. «A wiesz, że mam taki problem...». «A może mogę ci w czymś pomóc?». «Masz krzesło? Usiądź bliżej, wygodniej». «Może ci jeszcze herbatę zrobić?». «A może wolisz to…?». I z tym usługiwaniem sobie w najlepszym tego słowa znaczeniu wychodzimy z tego domu i zabieramy to ze sobą. Potem gdziekolwiek jesteśmy, potrafimy sobie pomagać” – opowiadałam autorka.

„Książka wyraża mój ogromny szacunek dla życia, ale też że się śmierci nie boję, to jest przedłużenie. Mam tam tylu bliskich, którzy odeszli, więc ja spokojnie o tym mówię i myślę. Tam jest na wesoło, tam nie ma żadnych dramatów (…) Ta miłość, która była z nami, została” – podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA